tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2018

Tychy na 5. miejscu rankingu liderów finansowania transportu publicznego

W rankingu sporządzonym przez redakcję branżowego portalu transport-publiczny.pl Tychy znalazły się wśród miast o największych nakładach finansowych na komunikację miejską. Na transport publiczny wydajemy 10 proc. budżetu.

Reklama

Tychy utrzymują się w czołówce miast przykładających szczególną wagę do wydatków na komunikację miejską. Redakcja branżowego portalu transport-publiczny.pl przyznała naszemu miastu 5. miejsce spośród 31 badanych w sporządzonym przez siebie rankingu. Przed nami znalazły się Warszawa, która wydaje aż 16 proc. budżetu na miejski transport, Poznań (12 proc.), Gdańsk (10 proc.) i Łódź (10 proc.).

W zestawieniu znacznie wyprzedzamy wszystkie badane miasta aglomeracji, m.in. Katowice (22. miejsce w 2018 roku, 4 proc. budżetu), Zabrze (25. miejsce, 4 proc. budżetu) i Rudę Śląską (28. miejsce, 3 proc. budżetu). Jeszcze wyżej plasujemy się w rankingu wydatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca - Tychy znalazły się tu na 3. pozycji (wydajemy 747,65 złotych na osobę), za Warszawą (1594,63 złote) i Poznaniem (885,27 złotych). Sąsiednie Katowice wydają 317,08 złotych (20. miejsce na liście), Zabrze 197,48 złotych (25. miejsce), a Ruda Śląska 142,94 złote (29. miejsce).

- W całym zestawieniu wysoko znajdują się miasta ze zróżnicowaną ofertą transportową - wszystkie trzy, w których jeżdżą trolejbusy (zwłaszcza stosunkowo niewielkie Tychy), ale też te z komunikacją tramwajową - ocenia redakcja portalu transport-publiczny.pl.

Jaką metodą posłużyli się redaktorzy portalu w ocenie finansowania transportu publicznego badanych przez siebie miast? - Przyjęliśmy, że dla porównania miast najlepiej nadadzą się bieżące wydatki budżetowe na transport zbiorowy, bo te są zawarte w każdym budżecie i wprost przekładają się na usługi transportowe. Przy tym warto zaznaczyć, że „wydatki na transport” to pojęcie bardzo pojemne. To mogą być zarówno wydatki inwestycyjne, które w budżetach bywają zapisywane w różnych miejscach, wydatki realizowane przy okazji inwestycji drogowych, jak też np. inwestycje rowerowe. Dla potrzeb porównawczych musieliśmy je pominąć. Do zestawienia przyjęliśmy dane z budżetów miast na 2018 rok. W rankingu znalazło się 29 największych miast w Polsce pod względem liczby ludności oraz Elbląg i Grudziądz. Zależało nam na tym, by porównać wszystkie miasta będące stolicą województwa, oraz wszystkie w których istnieje siec tramwajowa.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.