tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 18 kwietnia 2018

Pijany kierowca prowadził autobus z pasażerami. Miał prawie 2,5 promila

Mikołowscy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę autobusu miejskiego. 42-letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego miał w organizmie prawie 2,5 promila. Dzięki reakcji kierującej i pasażera renault, którzy uniemożliwili mu dalszą podróż, być może nie doszło do tragedii. Mężczyźnie zatrzymano już prawo jazdy. Ponadto spółka PKM Tychy, w której był zatrudniony kierowca, podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika w trybie natychmiastowym.

Reklama

Pijany mieszkaniec naszego powiatu prowadził autob
Pijany mieszkaniec naszego powiatu prowadził autobus z pasażerami - 13.04.2018 · fot. KPP Mikołów


Do zdarzenia doszło w piątek, 13 kwietnia przed godziną 14.00 na ulicy Spyry w Mikołowie. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce ustalili, że za autobusem komunikacji miejskiej jechała przez jakiś czas 45-letnia mieszkanka Chorzowa wraz ze swoim mężem. Oboje zwrócili uwagę na styl jazdy kierowcy, który poruszał się całą szerokością drogi.

W związku z podejrzeniem, że może on być nietrzeźwy, na jednym z przystanków autobusowych kobieta zajechała mu drogę, a jej mąż wszedł do szoferki autobusu i wyjął kluczyki ze stacyjki. Dzięki temu małżeństwo uniemożliwiło dalszą jazdę kierowcy, który, jak się okazało, miał w organizmie blisko 2,5 promila. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Przedstawiono mu też zarzuty. Prowadzone postępowanie wyjaśni także, czy doszło do narażenia pasażerów na utratę życia lub zdrowia.

Tymczasem rzecznik PKM Tychy poinformował, że Spółka podjęła decyzję o rozwiązaniu z kierowcą umowy o pracę z winy pracownika w trybie natychmiastowym. Jednocześnie Michał Kasperczyk zapewnił, że - Spółka stosuje rygorystyczne procedury weryfikacji trzeźwości pracowników. Badania pod kątem spożycia alkoholu przeprowadzane są zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu pracy. Ponadto Spółka od niedawna uruchomiła kontrolę liniową, polegającą na sprawdzaniu trzeźwości oraz prawidłowości wykonywania zadań przez kierowców także na trasie przejazdu linii.

Pełna treść oświadczenia dostępna jest poniżej.

Oświadczenie spółki PKM Tychy ws. piątkowego zdarzenia w Mikołowie

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. informuje, iż przeprowadzone zostały czynności wyjaśniające w sprawie zatrzymania jednego z kierowców Spółki pod wpływem alkoholu podczas wykonywania czynności służbowych. Sytuacja miała miejsce na drugiej zmianie, kierowca zmieniał się na trasie, tym samym uniknął kontroli trzeźwości przed wyjazdem, a pierwszy kierowca nie wyczuł stanu zmiennika. Alkohol prawdopodobnie został spożyty podczas przerwy.

W następstwie powyższego Spółka podjęła decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę z winy pracownika w trybie natychmiastowym. Pracownik zatrudniony był w Spółce na okresie próbnym.

Jednocześnie wyjaśniamy, iż Spółka stosuje rygorystyczne procedury weryfikacji trzeźwości pracowników. Badania pod kątem spożycia alkoholu przeprowadzane są zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu pracy. Ponadto Spółka od niedawna uruchomiła kontrolę liniową, polegającą na sprawdzaniu trzeźwości oraz prawidłowości wykonywania zadań przez kierowców także na trasie przejazdu linii.

Jak się okazuje jednak nawet najbardziej rygorystyczne procedury nie są w stanie w pełni wyeliminować konsekwencji braku odpowiedzialności po stronie pracownika. W takich sytuacjach niezwykle ważna jest reakcja społeczna - pasażerów lub innych użytkowników dróg, która w tym przypadku doprowadziła do zatrzymania kierowcy prowadzącego pojazd pod wpływem alkoholu. Za te działania Spółka pragnie podziękować osobie, która wykazała się czujnością oraz odwagą w działaniu. Apelujemy do wszystkich, którzy zauważają podejrzane zachowanie kierowców, o podejmowanie działań i informowanie właściwych służb.

Nie bagatelizując w żadnym wypadku powyższego zdarzenia pragniemy zwrócić uwagę na fakt, iż Spółka zatrudnia ponad 200 kierowców autobusowych, którzy każdego dnia w sposób należyty i odpowiedzialny wykonują swoją pracę. Jeszcze raz podkreślamy, iż pracownik, który został zatrzymany, zatrudniony był w Spółce na okresie próbnym. Krótki okres zatrudnienia nie pozwolił w tym wypadku na stwierdzenie jakichkolwiek przesłanek, które wskazywałyby na możliwość wykazania się przez pracownika tak znaczącym brakiem odpowiedzialności.

Ubolewając nad zdarzeniem, które miało miejsce w dniu 13 kwietnia, zapewniamy, iż Spółka podejmować będzie dalsze starania zmierzające do jeszcze ściślejszego kontrolowania kierowców Spółki. Jednocześnie pragniemy przeprosić za zaistniałe zdarzenie.

BM / tychy.info
źródło: KPP Mikołów

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.