tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2018

Deptak na ulicy Dębowej zmieni swoje oblicze

Władze Tychów postanowiły zainwestować konkretne środki w rewitalizację jednego z najczęściej uczęszczanych szlaków pieszych w centrum miasta. Już wkrótce deptak na ul. Dębowej zyska nowy wygląd.

Reklama

ulica dębowa
Deptak na ulicy Dębowej zmieni swoje oblicze · fot. tychy.info


Przywracanie świetności kolejnym częściom naszego miasta trwa w najlepsze. Po kolejnych inwestycjach wdrażanych w ostatnich latach m.in. w OW Paprocany, stopniowej rewitalizacji Parku Miejskiego i szlaków pieszych wzdłuż al. Niepodległości, czy przeobrażeniu Placu Baczyńskiego przyszedł czas na deptak biegnący ul. Dębową. Popularny ciąg pieszy łączący osiedle D z placem targowym przy DH Azet doczeka się po wielu latach estetycznego liftingu. Skorzystają na tym nie tylko klienci pobliskich sklepów czy lokali usługowych, ale w dużej mierze mieszkańcy okolicznych bloków, dla których deptak na Dębowej jest lokalnym terenem zielonym.

Jak czytamy w Programie Funkcjonalno-Użytkowym inwestycji: "Miejsce to wydaje się być bardzo lubiane przez mieszkańców, obserwując ten teren pod względem projektowym wysuwa się wnioski, iż o każdej porze dnia przebywają w nim ludzie szukający odpoczynku i wytchnienia. Przychodzą do niego mamy z dziećmi, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Nawet ci, którym się spieszy na chwile siadają i czerpią energię z tego miejsca. Wszystko to sugeruje, że ten teren zasługuje na dobrze urządzoną przestrzeń".

Stan nawierzchni alei pozostawiał od lat wiele do życzenia, podobnie jak obiekty tzw. małej architektury jak ławki czy kosze na śmieci. Już wkrótce ma się to zmienić.

Na sfinansowanie inwestycji Miasto zamierza przeznaczyć blisko 400 tys. złotych. W ramach robót budowlanych mają odbyć się remont oraz budowa nowych ciągów pieszych: roboty rozbiórkowe, ziemne, stworzenie właściwej podbudowy, a następnie położenie nawierzchni z kostki oraz z desek kompozytowych. Później wykonawca zajmie się dostawą i montażem elementów małej architektury, w tym hamaków, leżaków, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Istniejące ławki zostaną zachowane, otrzymają jednak nowy wygląd poprzez odświeżenie elementów metalowych i malowanie drewna.

Teren zyska cztery nowe punkty oświetleniowe, a otoczenie deptaku zostanie obsadzone nową zielenią. Korzystający z parku będą mieli możliwość odpoczynku na "tarasie pod belkami", który będzie miał formę nowoczesnej pergoli, wykonanej z deski kompozytowej w kolorze antracytu lub bieli.
To jednak nie wszystko. W dalszych etapach rewitalizacji tej części tzw. Traktu Paprocańskiego miejscy urzędnicy zapowiadają powstanie ścieżki rowerowej. Druga część planu rewitalizacji przewiduje budowę placu zabaw w części północnej parku.

Urząd Miasta jest na etapie wyboru wykonawcy. Zwycięzca przetargu będzie miał czas do 30 września tego roku na wykonanie inwestycji.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.