Wiadomości

  • 17 marca 2018
  • wyświetleń: 7196

[ZDJĘCIA] Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z nowym ołtarzem

W ubiegłą sobotę metropolita katowicki, Wiktor Skworc poświęcił nowo wybudowany ołtarz w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela. Tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystej Mszy Świętej.

Poświęcenie nowego ołtarza w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela - 10.03.2018 · fot. ks. S. Kreczmański / Archidiecezja Katowicka


Od blisko dwóch lat kościół przechodzi kompleksową renowację, a w maju zeszłego roku udało się zamknąć projekt nowego ołtarza wraz z zamontowaniem mensy, czyli pulpitu, na którym odprawia się Eucharystię.
Warto pamiętać, że istniejąca przy ul. Kopernika świątynia to pierwsza w Nowych Tychach, w zamyśle socjalistycznym mieście, parafia. Parafia formalnie istnieje od 28 marca 1976 roku, a nieformalnie od 1957 roku. Kościół poświęcony został pod koniec 1958 roku przez ówczesnego biskupa koadiutora, Herberta Bednorza. Przyszła parafia powstała w okresie tzw. „odwilży październikowej” i jest jedną z pierwszych powstałych na Górnym Śląsku po II wojnie światowej.

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela
Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela · fot. JZ / tychy.info


Arcybiskup Wiktor Skworc przypomniał o tych wydarzeniach w trakcie homilii, dziękując parafianom za zaangażowanie w powstanie tego kościoła, mimo niesprzyjającej rzeczywistości politycznej. Hierarcha mówił również o przestrzeni sakralnej i przypomniał wiernym, że w kościele mamy dwa najważniejsze ołtarze w kościele - ołtarz Bożego słowa i ołtarz ofiarny, „przy którym ponawiamy ofiarę Chrystusa”. Metropolita przypomniał również o ogromnym znaczeniu liter umieszczonych we frontalnym miejscu ołtarza: Ichtys. - To pierwszy znak rozpoznawczy dla chrześcijan, a pierwsze litery tego wyrazu znaczą: Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel - wyjaśnił.

Poświęcenie nowego ołtarza w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela - 10.03.2018
Poświęcenie nowego ołtarza w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela - 10.03.2018 · fot. ks. S. Kreczmański / Archidiecezja Katowicka


W poświęconym przez arcybiskupa ołtarzu znalazły się relikwie ks. Tymoteusza Giaccardo - pierwszego paulisty, którego papież Jan Paweł II w 1989 roku ogłosił błogosławionym. Bł. Giaccardo miał udział w powołaniu do życia Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza. Do tego zakonu należała siostra Marisstella Sienicka, która zaprojektowała wystrój prezbiterium, bocznego ołtarza Matki Bożej, chrzcielnicy, a także kropielnic kościoła św. Jana Chrzciciela.

BM, joa / tychy.info

źródło: Archidiecezja Katowicka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.