Wiadomości

  • 13 marca 2018
  • wyświetleń: 2447

Oświetlenie wertykalne na tyskich przejściach dla pieszych

Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu oraz także w rejonie dojścia do niego - to główne zalety oświetlenia wertykalnego, które jest montowane w Tychach. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w 4 miejscach, w tym roku planowane jest wykonanie 10 kolejnych oświetleń wertykalnych na tyskich przejściach dla pieszych.

Oświetlenie wertykalne na tyskich przejściach dla
Oświetlenie wertykalne na tyskich przejściach dla pieszych · fot. UM Tychy


Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom. To właśnie ten argument - zła widoczność - jest najczęściej podawany jako usprawiedliwienie wypadku. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, dlatego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście m.in. inżynierowie ruchu analizują różne rozwiązania, by to poczucie bezpieczeństwa zwiększyć.

- Oświetlenia wertykalne stanowią bardzo nowoczesną formę doświetlenia tarcz przejść dla pieszych. Tego typu rozwiązania powodują, iż zarówno samo przejście jak i strefa oczekiwania pieszego są doświetlone tzw. lampą wertykalną. Warunkiem koniecznym dla zapewnienia widoczności osób na jezdni jest wygenerowanie odpowiedniego kontrastu między sylwetką pieszego, a tłem - czyli najczęściej jezdnią. Osoby ubrane w jasne jak i ciemne ubrania są przy tego typu oświetleniu doskonale widoczne. Osiąga się to dzięki instalacji lamp świecących pod kątem bezpośrednio na przejście i jego najbliższe otoczenie - mówi Artur Kruczek , naczelnik Wydziału Komunikacji UM Tychy.

Aktywne przejścia dla pieszych na ul. Dmowskiego - 9.11.2017
Aktywne przejścia dla pieszych na ul. Dmowskiego - 9.11.2017 · fot. Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy


W ubiegłym roku zamontowano w Tychach dwa takie oświetlenia na ul. Dmowskiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Nałkowską) oraz po jednym na ulicy Armii Krajowej (w rejonie pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Turkusową i Tołstoja) i Sikorskiego (w rejonie hotelu „Piramida”).

W tym roku miasto planuje wykonać kolejne. W sumie w 10 punktach miasta: na przejściu przez ul. Oświęcimską - rejon skrzyżowania z ul. Jaskrów, przejściu przez ul. Katowicką - rejon skrzyżowania z Czułowską, przejściu przez ul. Katowicką - rejon Papierni, przejściu przez ul. Sikorskiego - rejon skrzyżowania ul. Tischnera - przejściu przy kościele, przejściu przez ul. Żwakowską, przejściu przez ul. Edukacji - przejście pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Elfów a parkiem, przejściu przez ul. Edukacji - rejon skrzyżowania z ul. Elfów, przejściu przez ul. Stoczniowców - rejon skrzyżowania z ul. Kurpińskiego, przejściu przez ul. Wyszyńskiego na wysokości supermarketu Stokrotka oraz przejściu przez ul. Mikołowską - rejon skrzyżowania z ul. Wschodnią.

Koszty wykonania oświetlenia wertykalnego waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przykładowo rozbudowane oświetlenie na ul. Dmowskiego kosztowało ok. 65 tys., a na Armii Krajowej - 15 tys. złotych.W roku 2017 na terenie miasta Tychy odnotowano 1389 zdarzeń drogowych, w tym 1340 kolizji, 49 wypadków drogowych, z czego 21 z udziałem osób pieszych, co stanowi 42,9% wszystkich wypadków drogowych. Sprawcami wypadków z udziałem pieszych w 90,5 % byli kierujący pojazdami.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych są: nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu 32,65%, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 22,45%, nieprawidłowe wyprzedzanie, omijanie, cofanie, skręcanie 16,33% oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu 10,20%.

BM / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.