Wiadomości

  • 7 marca 2018
  • wyświetleń: 2242

Pufy i fotele już wkrótce na szkolnym korytarzu w Technikum nr 2

Zespół uczniów Technikum nr 2 w Tychach postanowił odmienić szkolny korytarz, by stał się on przyjaznym miejscem. Mają się tam pojawić wygodne pufy i fotele, a także ciekawa identyfikacja wizualna. Uczniowie zdobyli 5000 zł na sfinansowanie projektu wyróżnionego w ogólnopolskim konkursie „Zakręceni w przestrzeni” oraz wzięli udział w warsztatach architektonicznych, które pomogły im dopracować swoją koncepcję. Młodzież otrzyma również dodatkowe środki na realizację swojego pomysłu od władz miasta.

Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach wyróżnieni w ko
Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach wyróżnieni w konkursie Zakręceni w przestrzeni · fot. P. Dymus


Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” został zorganizowany przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim w ramach projektu ECO-MIASTO. Zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na kreatywne podejście do aranżowania przestrzeni w najbliższym otoczeniu.

W gronie wyróżnionych w konkursie „Zakręceni w przestrzeni” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się uczniowie z Technikum nr 2 w Tychach. Projekt, na którego realizację otrzymali 5 tys. zł, zwrócił uwagę jury tym, że autorzy przedstawili pomysł na przemianę miejsca „niczyjego”, jakim jest szkolny korytarz, w miejsce spotkań uczniów. Zespół zaplanował odmalowanie ścian i jednocześnie stworzenie identyfikacji wizualnej, a także umieszczenie na korytarzu stołów, foteli i pufów. Jurorzy docenili także próbę budowania tożsamości społeczności szkolnej za pomocą ściany absolwenta.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 8 listopada 2017 r., a w grudniu uczniowie mieli możliwość dopracowania swojego projektu na warsztatach architektonicznych. Jeszcze w listopadzie spotkali się zaś z władzami miasta, które po zapoznaniu się z pomysłami zespołu postanowiły dofinansować wprowadzanie zmian na terenie szkoły. W czasie ferii świątecznych pomalowano korytarz i trwają prace nad realizacją dalszych etapów projektu. Inicjatywa zainspirowała także innych nauczycieli, którzy rozważają zmianę identyfikacji wizualnej swoich klas.

Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach na warsztatach
Uczniowie Technikum nr 2 w Tychach na warsztatach architektonicznych


Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” umożliwia dzieciom i młodzieży poznanie sposobów na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia, a także budowanie poczucia estetyki przestrzeni, w której żyją. Celem projektu jest także metamorfoza oraz tworzenie nowych, przyjaznych miejsc w szkole i nie tylko. Zadaniem konkursowym dla uczniów szkół podstawowych było przedstawienie swoich projektów zmian w najbliższym otoczeniu w formie prac plastycznych, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pracowali w kilkuosobowych zespołach i prezentowali swoje projekty w jednej z wybranych form - prezentacji, filmu lub makiety. Organizatorzy otrzymali ponad 200 prac stworzonych przez uczniów z 27 szkół w całej Polsce. Nagrodą w kategorii szkół ponadgimnazjalnych było 20 tys. zł na realizację zwycięskiego pomysłu oraz po 5 tys. zł na wprowadzenie zmian zaproponowanych przez wyróżnione grupy. Dla zwycięzców i wyróżnionych oraz szkoły podstawowej, która zgłosiła największą liczbę prac plastycznych, przewidziano też warsztaty architektoniczne.

---

Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” organizowany jest przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim w ramach programu ECO-MIASTO, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. W konkursie ECO-MIASTO nagradzane są polskie ośrodki, które najlepiej realizują tę koncepcję. ECO-MIASTO było również jednym z organizatorów Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbyła się w listopadzie 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

BM / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.