Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2018
  • 20 marca 2018
  • wyświetleń: 4058

Koniec zimowej wyprawy na K2. Uczestnicy wrócili do domów

Niesprzyjające warunki pogodowe, zasypane liny, zniszczone obozy, a także zagrożenie lawinowe - te czynniki zaważyły o podjęciu decyzji o zakończeniu zimowej wyprawy na K2 przez Krzysztofa Wielickiego, kierownika wyprawy. Wczoraj himalaiści wrócili do Polski.

Loading...


Przypominamy, że zimowa próba zdobycia K2 stanowiła jedną z największych i najtrudniejszą ekspedycję wysokogórską w historii Polski, która dawała polskiej ekipie szanse na największe osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Dodajmy, że nie było to pierwsze podejście Polaków do wejścia na K2 zimą. W sezonie 1987-1988 ruszyła polsko-kanadyjsko-brytyjska wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę. W skład wyprawy weszło 13 Polaków, 7 Kanadyjczyków i 4 Brytyjczyków. 2 marca Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy założyli obóz III na 7300 m n.p.m. Druga próba - pod nazwą Netia K2-Polska Wyprawa Zimowa - miała miejsce na przełomie 2002 i 2003 roku. Przewodniczył jej Krzysztof Wielicki, himalaistom udało się dotrzeć do wysokości 7650 m n.p.m.

K2 do dziś uważa się za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Ze względu na potężną liczbę wypadków śmiertelnych nazwaną ją Góra Morderca.

Loading...


Loading...

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.