Wiadomości

  • 5 marca 2018
  • wyświetleń: 2195

Gdzie i jak rozliczyć swoją deklarację PIT w 2018 roku

Artykuł sponsorowany:

Do końca kwietnia 2018 roku podatnicy w Polsce, którzy mają status polskich rezydentów podatkowych, zobowiązani są do rozliczenia swojej deklaracji PIT z fiskusem. Dla wielu z nas będzie to poważny problem, zwłaszcza jeśli robimy to samodzielnie po raz pierwszy. Jak zatem rozliczyć swój PIT?

LinkHouse


PIT 2018 niekoniecznie samodzielnie

Większość biur rachunkowych czy samodzielnych księgowych może rozliczyć na zlecenie klienta jego PIT. Fachowiec na podstawie przekazanych mu informacji o wysokości zeszłorocznych przychodów podatnika oraz kosztów ich uzyskania, jak i danych o zastosowanej metodzie opodatkowania podatkiem dochodowym PIT, wypełni odpowiedni formularz i przekaże go zlecającemu. Będzie on mógł go zanieść osobiście do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą, najlepiej listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Innym sposobem na rozliczenie się w ramach druków PIT 2018 będzie złożenie w urzędzie skarbowym wniosku PIT-WZ. To wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, w imieniu podatnika. Przeznaczony jest on wyłącznie dla osób, które w poprzednim roku podatkowym pozyskiwały tylko dochody za pośrednictwem płatnika i same miały się rozliczyć z fiskusem z wykorzystaniem druku PIT-37. Taki druk można złożyć w urzędzie skarbowym w terminie od 1 stycznia do 16 kwietnia 2018 roku.

Rozliczenia PIT przez internet

Samodzielne rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wcale nie musi być tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystkie informacje o rozliczeniu, drukach podatkowych i inne, istotne dane dla podatników można znaleźć na stronie: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/. Na pytanie więc, gdzie rozliczyć pity 2018, można śmiało odpowiedzieć, że we własnym domu, siedząc wygodnie przed monitorem komputera. Program do rozliczenia PIT przez internet zawiera podpowiedzi, które ułatwiają samodzielnie rozliczenie, bez względu na to, jaką wiedzą na temat opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dysponujemy.

Kreator rozliczenia podatkowego, w który wyposażono wiele programów online służących do wypełniania e-deklaracji, prowadzi podatnika krok po kroku po kolejnych polach formularza, wskazując, co należy w nich wpisać. Samodzielne rozliczenie nie jest przeszkodą dla podatników w zastosowaniu preferencji w opodatkowaniu czy licznych ulg podatkowych. Można spokojnie złożyć swoją e-deklarację PIT jako rozliczenie na jednym druku ze współmałżonkiem czy deklarację osoby samotnie wychowującej dziecko. Z programu PIT online dowiemy się, jakie warunki należy spełnić dla tego rodzaju preferencyjnych rozliczeń.