tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2018

Związkowcy porozumieli się ze spółką Comau Poland

Zgodnie z ustaleniami pracownicy mają otrzymać odprawy, a ich wysokość będzie zależeć od stażu pracy. Porozumienie zwaśnionych stron zostało podpisane 26 stycznia, na skutek zorganizowanych dzień wcześniej pod tyską fabryką Fiata protestów zakładowej Solidarności

Reklama

- Comau Poland należy do Grupy Fiat Chrysler Automobiles Poland. O likwidacji tej spółki i zamiarze zwolnienia wszystkich zatrudnionych w niej pracowników zarząd FCA Poland poinformował organizacje związkowe 10 stycznia. Likwidacji Comau Poland nie da się już zapobiec, ale podpisaliśmy porozumienie gwarantujące zwalnianym pracownikom odprawy wyższe niż proponował pracodawca - przekazała mediom Wanda Stróżyk, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność w FCA Poland.

Kwoty, jakie otrzymają pracownicy Comau, zostaną obliczone na podstawie stażu pracy. Co ważne, brany pod uwagę będzie również czas przepracowany w innych spółkach FCA Poland i dawnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych. Pracownicy, którzy pracowali krócej niż 5 lat, otrzymają sumę równą czterem miesięcznym wynagrodzeniom. Pracownicy odznaczający się stażem od 5 do 10 lat dostaną sumę o wartości pięciu miesięcznych pensji, a ci, którzy przepracowali od 10 do 25 lat - siedem wypłat. Najwięcej otrzymają najstarsi zatrudnieni - posiadającym staż od 25 do 40 lat zostanie wypłacona równowartość dziewięciu miesięcznych wynagrodzeń, a powyżej 40 lat - jedenastu. Upoważnienie do wypłacenia nagrody jubileuszowej również ją otrzymają.

Jak informują związkowcy, są również wstępne ustalenia co do zatrudnienia części pracowników zwalnianych z Comau Poland w innych spółkach Fiata. Warto jednak zaznaczyć, że ta grupa nie otrzyma odpraw, a wynagrodzenie na dotychczasowym poziomie i utrzyma prawo do dodatków stażowych oraz nagród jubileuszowych.

W czwartek miała miejsce pikieta przeciwko likwidacji firmy w Polsce i grupowym zwolnieniom. Pracę stracić ma 150-osobowa załoga. Oficjalna data likwidacji Comau Poland S.p z o. o. to 30 września 2018 roku.

Załoga Comau domagała się m.in. „w FCA Poland i FCA Powertrain - wzrostu od 1 stycznia 2018 miesięcznego wynagrodzenia o 1000 zł dla każdego zatrudnionego, dostosowania podstawowego stanu zatrudnienia do norm technologicznych wynikających ze zwiększonego poziomu (tempa) produkcji, zaprzestania wymagania od pracowników produkcyjnych zgłaszania tzw. sugestii (pomysłów racjonalizatorskich), które nie wynikają z umowy o pracę. W Comau Poland - zapewnienia pracownikom przejścia do innych spółek FCA w trybie art. 231 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem posiadanej stawki oraz ciągłości zatrudnienia i zdecydowanie wyższych - uzależnionych od stażu pracy - odpraw dla zwalnianych z winy pracodawcy. W Sistema Poland - wzrostu od 1 stycznia 2018 miesięcznego wynagrodzenia o 1000 zł dla każdego zatrudnionego. W Magneti Marelli Suspension Systems Bielsko - wzrostu od 1 stycznia 2018 miesięcznego wynagrodzenia o 700 zł dla każdego zatrudnionego. W Denso Thermal Systems Polska - rozpoczęcia rozmów celem uzgodnienia podwyżki zbiorowej w 2018 roku”, jak czytamy w oficjalnym komunikacie związków zawodowych.

W trakcie pikiety zwrócono uwagę na niskie wynagrodzenia w obrębie FCA Poland. Jak wynika z danych zakładowej Solidarności, od 2011 jedyna zbiorowa podwyżka wynagrodzeń zasadniczych została wdrożona w 2015, w wysokości 110 zł miesięcznie.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.