Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 25 stycznia 2018

W jaki sposób konserwować pokrycie z papy?

Jeśli na naszym dachu wciąż goszczą papy starego typu - a taka sytuacja ma miejsce w znacznej większości obecnego budownictwa - powinniśmy pamiętać, że wymagają one prac konserwacyjnych przeprowadzanych co jakiś okres. Początek przygody z utrzymaniem dachu w dobrej kondycji następuje już po pierwszych 2 latach od montażu pokrycia, następnie jednak kontrolujemy stan zadaszenia i przeprowadzamy naprawy nie rzadziej niż co pięć lat.

Afterweb


Naturalnie inaczej sprawy mają się w przypadku pap nowszych - tak zwanych produktów modyfikowanych, które zawierają elastomery i plastomery a w dodatku są osadzone na mocnych osnowach. Decydując się na tego rodzaju pokrycie możemy zapomnieć o uciążliwych naprawach i konserwacji, jednak nawet to nie oznacza, że powinniśmy darować sobie przeprowadzane od czasu do czasu przeglądy ułożonej powierzchni.

Wróćmy jednak do pap tradycyjnych, które charakteryzują się niską zawartością masy bitumicznej zaś oparte są na nietrwałej osnowie z tektury. Oczywistym staje się fakt uszkadzania się z czasem takiego pokrycia, nasze zabiegi naprawcze będą więc uzależnione od rodzaju uszczerbku powierzchni.

Jak radzić sobie z konserwacją starego pokrycia?

Kiedy już wiemy, że zniszczenia nie ograniczają się tylko do powstania pęcherzy powietrza i utraty posypki papowej, możemy zaplanować wymianę pokrycia na nowe, bądź przykrycie starej powłoki papy nową papą o znacznie lepszych parametrach. W naprawie zużytej powierzchni pomogą nam także płynne wyroby bitumiczne, które po naniesieniu na wadliwą powierzchnię czynią z niej ciągłą, homogeniczną warstwę. Zdecydowanie mniej problemu sprawią nam preparaty do stosowania na zimno, ponieważ nie będą one wymagały użycia palnika.

Jeśli mimo wszystko konserwacja preparatami i emulsjami bitumicznymi nie załatwi sprawy, wtedy najlepiej postawić na położenie nowego pokrycia z pap modyfikowanych, które pozostaną bardziej odporne na ząb czasu i trudne warunki zewnętrzne. Ponieważ jednak stare pokrycie, które będzie stanowiło teraz warstwę podkładową, zostało oparte o osnowę z tektury, powinniśmy rozważyć użycie pap nie zgrzewalnych, lecz samoprzylepnych. Papy samoprzylepne to rozwiązanie jeszcze mało rozpowszechnione w naszym kraju, jednak nadzwyczaj skuteczne. Ich trwałe osnowy i modyfikowane elastomerami masy asfaltowe zapewniają im odpowiednią jakość i trwałość w kategorii pokrycia renowacyjnego. Dodatkowym atutem jest niezwykle łatwy sposób montażu materiału. Fachowcy poradzą sobie zatem szybko, tym samym realnie zmniejszając koszty całej inwestycji.


Artykuł dodany w ramach abonamentu.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM