Wiadomości

  • 24 stycznia 2018
  • wyświetleń: 1985

Przez Tychy poprowadzi kolej metropolitalna?

Już za dwa lata spółka PKP PLK zyska dokumentację dotyczącą rozbudowy linii E65 w środkowej części województwa śląskiego. To tu ma powstać system kolei metropolitalnej, łączącej główne miasta GZM, która docelowo ma m.in. umożliwić tworzenie tam tzw. kolei metropolitalnej. Część tych projektów PLK mają mieć w połowie 2019 r.

Już wkrótce wdrożona ma zostać inwestycja o nazwie „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice Dziedzice - Zebrzydowice”. Jej szacowany koszt to ok. 4 mld złotych. Poszerzenie przepustowości transportu kolejowego pomiędzy Będzinem a Tychami ma przyczynić się do utworzenia wspólnej, metropolitalnej komunikacji również w wymiarze dotyczącym połączeń kolejowych. Jednak przez brak dostatecznego finansowania z instrumentu Łącząc Europę (CEF - Connecting Europe Facility) władze PLK zdecydowały się na odłożenie tej części projektu na lata następne.

Nowa sieć transportowa w ramach przebudowy wymienionych tras jest projektowana przez łącznie pięciu wykonawców wybranych na drodze przetargu ogłoszonego z końcem 2015 roku. Za dokumentację projektową władze PLK zapłaciły blisko 40 mln złotych. Wszystko wskazuje na to, że samo projektowanie poszczególnych linii potrwa jeszcze kilkanaście miesięcy. Zakończenie tworzenia wraz z uzyskaniem pozwoleń budowlanych odcinka Będzin-Katowice Szopienice Południowe zostało wstępnie wyznaczone na czerwiec przyszłego roku, a trasy Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice na 2020 rok.

Dobra informacja dotyczy komunikacji kolejowej, która ma przebiegać przez Tychy. We wrześniu mają zakończyć się prace projektowe dla pozostałych odcinków: Tychy - Most Wisła, Most Wisła - Czechowice Dziedzice - Zabrzeg oraz Zabrzeg - Zebrzydowice. Jest jednak haczyk - odcinek ten nie ma dostatecznego finansowania, stąd w obecnym projekcie budowa obejmie tylko prace na odcinku Most Wisła - Czechowice Dziedzice - Zabrzeg. Część dotycząca odcinka Tychy - Most Wisła oraz Zabrzeg - Zebrzydowice - granica państwa musi poczekać na „działania na rzecz zabezpieczenia innych źródeł finansowania, co ma pozwolić na realizację prac”, zgodnie z zapewnieniami wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittela.

Realizacja następnej części potężnej inwestycji w centralnej części Górnego Śląska została włączona do nowej „perspektywy finansowej”, która ma być wdrażana po 2021 roku. Plany rządu i PLK dotyczą również zwiększenia taboru pod szyldem GZM, a także partnerstwa z Kolejami Śląskimi.

joa / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.