tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 stycznia 2018
  • 20 stycznia 2018

Bezpłatna komunikacja miejska dla kierowców w "dni smogowe"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Z bezpłatnej komunikacji publicznej będą mogli skorzystać kierowcy oraz jeden współpasażer, którzy tego dnia samochód zostawią zaparkowany przed domem.

Reklama

Dzień po pierwszym w 2018 roku ustanowionym przez Koleje Śląskie dniu bezpłatnych przejazdów kolejowych dla właścicieli samochodów z powodu panującego smogu zwołano spotkanie mające na celu integrację tej akcji u wszystkich przewoźników publicznych w metropolii. Porozumienie w tej sprawie zawarła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry. Metropolia na pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem akcji w 2018 roku zaplanowała w budżecie 1 milion złotych.

- Konieczne jest podjęcie działań na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej poprzez zachęcanie mieszkańców Metropolii, aby w trakcie dni, w których następuje przekroczenie dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 pozostawili swoje samochody oraz korzystali z bezpłatnych przewozów w ramach publicznego transportu zbiorowego - czytamy na stronie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Z bezpłatnych przejazdów może korzystać każda osoba legitymująca się aktualnym dowodem rejestracyjnym samochodu oraz jedna osoba towarzysząca. Akcja obejmuje wszystkie pociągi, autobusy, tramwaje, trolejbusy na terenie metropolii należące do Kolei Śląskich, KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. "Dzień Smogowy" ogłaszany będzie na stronie Kolei Śląskich do godziny 15.00 dnia poprzedzającego akcję (lub w ciągu 4 godzin w sytuacjach nadzwyczajnych).

Akcją nie dotyczy jednak motocyklistów. - Motocykliści nie są obecnie objęci akcją z uwagi na to, że sezon smogowy nie pokrywa się z tzw. sezonem motocyklowym. Oczywiście zdarzają się motocykliści również zimą, jednak nie stanowią w kwestii zanieczyszczenia, grupy tak problematycznej jak ruch samochodowy. Nie znaczy to jednak, że promocja nie obejmie w przyszłości większej grupy odbiorców - informuje GZM. - Akcja odbywa się w regionie dopiero drugi rok i początkowo dotyczyła tylko jednej osoby (bez osób towarzyszących) posiadającej przy sobie nie tylko dowód rejestracyjny, ale też będącej właścicielem pojazdu. Stopniowo akcja rozszerza krąg odbiorców.

Prawo do bezpłatnych przejazdów Koleje Śląskie będą wprowadzać uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego w dni, w które prognozowane normy zanieczyszczeń powietrza będą przekroczone przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów określonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W przypadku pozostałych przewoźników bezpłatne przejazdy będą odbywały się na podstawie wewnętrznych decyzji poszczególnych organizatorów transportu publicznego, kiedy prognozy przekroczenia norm zanieczyszczeń będą dotyczyć przynajmniej jednego z dwóch obszarów WIOŚ w metropolii.

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj