tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 11 stycznia 2018
  • 15 stycznia 2018

[ZDJĘCIA] Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizacji

Stacja pogotowia ratunkowego na ulicy Fitelberga przechodzi ostatni etap modernizacji. Inwestycję wartą blisko milion złotych sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Reklama

Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizac
Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizacji - 10.01.2018 · fot. JZ / tychy.info


Przetarg na przebudowę stacji tyskiego pogotowia został rozpisany jeszcze w kwietniu 2017 roku, kiedy katowicka centrala WPR zdecydowała o przeprowadzeniu kompleksowej modernizacji niszczejącego obiektu. Stan techniczny budynku i jego estetyka pozostawiały wiele do życzenia, o czym doskonale wiedzą pacjenci, mieszkańcy osiedla F i spacerowicze miejskiego parku.

- Największą bolączką tyskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego był brak garaży dla naszych ambulansów, w ciągu lat karetki stawały się coraz większe, a stare garaże nie rosły wraz z nimi. Na parterze naszej stacji od wielu lat stały puste pomieszczenia nieczynnego ambulatorium, nie było pomysłu na ich wykorzystanie. Marzyłem o tym, by poprawić warunki pracy naszego personelu medycznego, nie ma to, jak suchą nogą wsiąść do ciepłego ambulansu, w końcu mamy dwudziesty pierwszy wiek. I udało się, najpierw był pomysł, potem długie dyskusje na temat korzyści i zasadności inwestycji. Kropkę na „i” postawiła Dyrekcja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach gwarantując środki finansowe, przygotowania trwały dwa lata - ocenia Michał Rupik, kierownik SPR w Tychach.

Konkurs ofert wygrało konsorcjum firm: Zakład Remontowo-Budowlany Dawid Sowa z Siemianowic Śląskich i katowicki Żuraw Plus Tatiana Korwicka. Na wykonanie inwestycji Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach przeznaczyło ze swoich środków 960 tys. złotych.

- Modernizacja w tak dużym zakresie wraz z ingerencją w konstrukcję nośną budynku była nie lada wyzwaniem dla projektantów i wykonawców - jak to bywa nie zabrakło też niespodzianek w trakcie robót. Zespoły ratownictwa medycznego podczas uciążliwości remontu funkcjonowały bez zakłóceń, a wszystkie niedogodności rekompensowała perspektywa pracy w nowych i komfortowych warunkach. Wykonawcom, jak i pracownikom należą się duże wyrazy szacunku i uznania - mówi Michał Rupik.

Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizac
Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizacji - 10.01.2018 · fot. JZ / tychy.info


Obok zasadniczych prac budowlano-konstrukcyjnych wykonano prace remontowe w całym budynku, a także termomodernizację. W części parteru, która doczekała się przebudowy, został zaprojektowany nowy wewnętrzny układ funkcjonalny. Główną funkcją części, którą przebudowano, jest garaż dla ambulansów - to 4 stanowiska garażowe w budynku. W ciągu kilku miesięcy wykonano roboty rozbiórkowe, ziemne, żelbetowe, w zakresie przygotowania terenu pod budowę i montaż zbrojenia, a także roboty murarskie i murowe, elewacyjne, w tym całkowitą termomodernizację obiektu i malarskie.

- W chwili obecnej trwają prace wykończeniowe wewnątrz czterech garaży oraz pomieszczeń technicznych, takich jak: miejsce do mycia i dezynfekcji sprzętu medycznego, miejsce do przechowywania odpadów medycznych, sanitariaty, magazyny tlenu, leków, sprzętu jednorazowego użytku - informuje Michał Rupik.

Stacja zyskała m.in. nowe tynki, posadzki, stolarkę, obróbkę blacharską, instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną wraz z armaturą i ceramiką, kanalizację deszczową, sufity podwieszane, system rynnowy, posadzkę przy wejściu od strony ulicy, balustrady zewnętrzne. WPR w Katowicach zdecydowało się na trwałe, energooszczędne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i technologiczne, przyjazne środowisku i spełniają wszystkie wymogi stawiane tego typu placówkom.

- Wiosną tego roku, po zakończeniu wszystkich prac w budynku, przystąpimy do drugiego etapu inwestycji polegającego na wyburzeniu starych garaży, budowie ogrodzenia, parkingu, śmietnika oraz wiaty garażowej. Efekty remontu są już widoczne, mamy piękną nową elewację, po ukończeniu inwestycji będziemy mogli się pochwalić piękną i nowoczesną siedzibą Jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego w Tychach - ocenia Michał Rupik.

Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizac
Stacja pogotowia ratunkowego na finiszu modernizacji - 10.01.2018 · fot. JZ / tychy.info

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.