tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 7 stycznia 2018

Czterech tyszan w składzie Narodowej Wyprawy Zimowej na K2

W sobotę, 6 stycznia składająca się z 13 uczestników wyprawa na K2, ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą, dotarła do Urdukas na lodowcu Baltoro (4050 m n.p.m).

Reklama

W wyprawie na K2 uczestniczy aż czworo związanych z Tychami wspinaczy: nestor polskiego himalaizmu i kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, który jako pierwszy zdobył zimą Broad Peak i Gasherbrum I, Marek Chmielarski - zdobywca Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam, który za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 metrów w trakcie wyprawy na Broad Peak został wyróżniony Dyplomem Fair Play PKOl, a także doświadczony taternik, Artur Małek, który m.in. wspólnie z Bieleckim, Maciejem Berbeką i Tomaszem Kowalskim zdobył zimą ośmiotysięcznik Broad Peak w Karakorum. W skład grupy wchodzą również kierownik sportowy wyprawy, gliwiczanin Janusz Gołąb, legenda himalaizmu - Piotr Snopczyński, Rafał Fronia, Marcin Kaczkan, Piotr Tomala, Maciej Bedrejczuk, Denis Urubko, a także pochodzący z Zabrza Jarosław Botor, który pełni funkcję ratownika medycznego i Dariusz Załuski - operator filmowy.

Himalaiści rozpoczęli swoją wyprawę dwa dni przed Sylwestrem, 29 stycznia. Ekipa wyleciała z lotniska Okęcie do Pakistanu i po przylocie do Islamabadu spotkała się w Ambasadzie RP z przedstawicielami lokalnych władz, środowiska wspinaczkowego oraz mediów. W Sylwestra himalaiści dotarli samolotem do Skardu, skąd 2 stycznia wyruszyli jeepami do Askole, ostatniej osady przed rozpoczęciem trekkingu. Był to końcowy etap podróży przy pomocy środków transportu.

Dzień później, członkowie wyprawy rozpoczęli ponad 100-kilometrową wędrówkę i dotarli do znajdującego się na wysokości 3200 m Jhola - pierwszego obozowiska karawany na drodze do podnóża K2. W środowy wieczór Krzysztof Wielicki wystosował do mediów wiadomość: - Jesteśmy w Bardumal II (obok Jhola - przyp. Red.), przeprawa przez rzekę przy minus 10 trudna, ale ostatecznie wszyscy wieczorem dotarli na biwak. Tragarze grzeją się przy ogniskach.

4 stycznia, po 6,5 godziny wędrówki przy całkowitym zachmurzeniu i -12 °C wyprawie udało się szczęśliwie dotrzeć do Paiji, znajdującego się na 3650 m. W piątek, 5 stycznia ok. 4:30 rano polskiego czasu wyprawa ruszyła w kierunku Urdukas, bazy znajdującej się na Balotoro, piątym pod względem długości lodowcu na świecie. Wieczorem kierownik wyprawy poinformował: - Jesteśmy w Khumburtse - 2h przed Urdukas. Dla tragarzy to ciężkie warunki. Wielki szacunek dla nich, są bardzo dzielni! Pogoda się poprawia.

W sobotę rano ekipa poinformowała, że wszyscy szczęśliwie dotarli na Urdukas. Himalaistów czekają jeszcze przystanki w Gore i Concordi, które stanowią punkt widokowy na najważniejsze ośmiotysięczniki K2, Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.), Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.).

Właściwa wspinaczka rozpocznie się - według założeń - 10 stycznia z bazy położonej na wysokości 5150 m. Ekipa polskich himalaistów ma zamiar wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, zwaną też drogą Cesena. Z tego punktu Polacy przejdą przez kolejne obozy (które trzeba zbudować i wnieść niezbędny sprzęt): Obóz I (5900 m), II (6350 m), III (7000 m), aż do Obozu IV zaplanowanego na tzw. Ramieniu na 8000 metrów. Stąd nastąpi atak na szczyt K2, znajdujący się na 8611 metrach n.p.m.

Drogę, którą przemierzają himalaiści można obserwować na stronie internetowej Adama Bieleckiego, a kolejne powiadomienia płynące od kierownika wyprawy, Krzysztofa Wielickiego publikują na bieżąco administratorzy profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera na Facebooku.

Zimowa próba zdobycia K2 stanowi jedną z największych i najtrudniejszą ekspedycję wysokogórską w historii Polski, która daje polskiej ekipie szanse na największe osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Dodajmy, że nie jest to pierwsze podejście Polaków do wejścia na K2 zimą. W sezonie 1987-1988 ruszyła polsko-kanadyjsko-brytyjska wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę. W skład wyprawy weszło 13 Polaków, 7 Kanadyjczyków i 4 Brytyjczyków. 2 marca Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy założyli obóz III na 7300 m n.p.m. Druga próba - pod nazwą Netia K2-Polska Wyprawa Zimowa - miała miejsce na przełomie 2002 i 2003 roku. Przewodniczył jej Krzysztof Wielicki, himalaistom udało się dotrzeć do wysokości 7650 m n.p.m.

K2 do dziś uważa się za najtrudniejszy ośmiotysięcznik do zdobycia. Ze względu na potężną liczbę wypadków śmiertelnych nazwaną ją Góra Morderca.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.