tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 stycznia 2018
  • 5 stycznia 2018

Bilet wspólny czy jednak nie? Zaskoczeni pasażerowie MZK Tychy

Niektórych tyszan, podróżujących autobusami miejskiego przewoźnika, zaskoczył nowy bilet ulgowy, który - zgodnie z zapewnieniami władz GZM - miał uprawniać do przejazdu również taborem KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry. Opis na tylnej stronie biletu mówi jednak coś zupełnie innego.

Reklama

Bilet GZM
Bilet GZM · fot. JZ / tychy.info


Gdy przyjrzymy się biletowi ulgowemu za 1,60 złotych, sprzedawanemu przez kierowców, to napisy widniejące na jego przedniej i tylnej stronie wydają się stać w sprzeczności. Na awersie mamy informację, że jest on ważny w pojazdach trzech przewoźników GZM: KZK GOP w Katowicach, MZKP w Tarnowskich Górach i MZK w Tychach. Rewers mówi jednak co innego. Jak czytamy: „Bilet upoważnia do podróży w granicach 1 miasta (gminy) lub przez 20 minut od momentu skasowania. Bilet obowiązuje wyłącznie w pojazdach MZK w Tychach”.

Wątpliwości dotyczące tego właśnie opisu, zgłaszane przez pasażerów władzom organizującej transport zbiorowy na terenie 41 gmin należących do związku metropolitalnego GZM postanowiła rozwiać rzecznik GZM. - To nowy wzór biletu ulgowego, który ważny jest na terenie całej Metropolii. Jednocześnie bilet ten uprawnia alternatywnie do przejazdu przez 5 minut, ale tylko na obszarze obsługiwanym przez MZK Tychy, ponieważ taka zasada była stosowana przed wejściem w życie porozumienia ws. zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego. Cena tego biletu odpowiada cenie najtańszego biletu ulgowego - przekazuje Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Metropolii GZM.

- Należy pamiętać, że porozumienie ws. wspólnych biletów, ujednoliciło taryfy i je zintegrowało, ale nie sprawiło, że są takie same. Oznacza to, że poszczególni organizatorzy zachowali możliwość stanowienia taryf w zakresie wykraczającym poza treść porozumienia. Dlatego też w Tychach została zachowana dotychczasowa zasada, że najtańszy bilet ulgowy uprawnia wszystkich pasażerów, którzy prawa do ulgi nie posiadają, do 5-minutowego przejazdu od momentu skasowania. W KZK GOP w ten sposób (karta ŚKUP) zachowane zostały np. bilety odległościowe - dodaje rzecznik prasowy Metropolii GZM.

Wątpliwości pasażerów postanowił rozwiać MZK Tychy: - Bilet dostępny u kierowcy w cenie 1,60 zł jest honorowany na terenie Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na obszarze jednej gminy (miasta) oraz na 20 minut jako bilet ulgowy. Jednocześnie nadmieniamy, że bilet w cenie 1,60 zł kupiony zarówno w punkcie sprzedaży, jak i u kierowcy alternatywnie upoważnia każdego pasażera do przejazdu do 5 minut od momentu skasowania tylko w sieci MZK Tychy - czytamy na stronie Miejskiego Zarządu Komunikacji w Tychach.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.