Wiadomości

  • 9 stycznia 2018
  • wyświetleń: 1286

18-latkowie razem z paszportem otrzymają flagę RP i przewodnik

W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, każdy 18-latek wnioskujący po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy. W specjalnej kopercie znajdują się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik na temat właściwego traktowania polskiej flagi oraz poprawnego wykonania hymnu.

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków · fot. Urząd Wojewódzki


- 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego świętowania. To dowód pamięci o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach. Na kopercie znajdują się wizerunki: Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Mościckiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi. Ideę akcji oddają słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: "Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium". Cytat ten również został wydrukowany na kopercie zawierającej pakiet - tłumaczą urzędnicy ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków
Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków · fot. Urząd Wojewódzki


MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18.000 osiemnastoletnich obywateli Polski. Każdy obywatel taki wniosek może złożyć w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego lub punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicą paszport można otrzymać za pośrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku możliwe jest monitorowanie statusu sprawy paszportowej za pośrednictwem platformy http://www.obywatel.gov.pl. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że paszport jest gotowy do odbioru.

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków
Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla 18-latków · fot. Urząd Wojewódzki


O szczegółach akcji "Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości/ start w dorosłość" informują plakaty w placówkach, w których składane są wnioski o wydanie paszportu. Więcej informacji na ten temat można uzyskać również u pracowników jednostek paszportowych.

Pakiet na 100-lecie odzyskania niepodległości dla

BM / tychy.info

źródło: Urząd Wojewódzki

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.