Wiadomości

  • 23 października 2025
  • 30 października 2025
  • wyświetleń: 4448

[WIDEO] Dziki coraz częściej pojawiają się w mieście. Sprawę skomentował Urząd Miasta

W Tychach, w rejonach zabudowanych, coraz częściej można spotkać - informowaliśmy już o tym na portalu tychy.info. Jak przekazał Urząd Miasta Tychy samorząd, we współpracy z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych i strażą miejską, "podejmuje działania, by ograniczyć ich obecność i przypomina mieszkańcom o zasadach bezpieczeństwa".

Ul. Lencewicza, ul. Myśliwska - dziki na drodze - 15.10.2025
Ul. Lencewicza, ul. Myśliwska - dziki na drodze - 15.10.2025 · fot. 112tychy.pl


W naszym mieście coraz częściej można spotkać dziki na terenach miejskich - w rejonie osiedli, dróg i terenów rekreacyjnych. Wydział Komunalny Ochrony Środowiska i Rolnictwa wspólnie z Tyskim Zakładem Usług Komunalnych (TZUK) oraz strażą miejską podejmują działania, by ograniczyć ich obecność w przestrzeni zurbanizowanej.

- Na terenach należących do gminy lub będących w zarządzie TZUK, gdzie dochodzi do szkód spowodowanych przez dziki, tworzone są zapachowe pasy zaporowe. W sytuacjach, w których obecność zwierząt może stanowić zagrożenie dla mieszkańców lub mienia, interweniuje straż miejska. Z uwagi na trwającą w Polsce od kilku lat sytuację epizootyczną, gminy nie mają obecnie możliwości zlecania odłowu dzikich zwierząt z terenów zurbanizowanych i ich przemieszczania - poinformował Urząd Miasta Tychy.

Urząd apeluje też do mieszkańców o przestrzeganie zasad, które mogą pomóc ograniczyć obecność dzikich zwierząt w mieście.

Aby ograniczyć obecność dzików w mieście:

  • nie należy ich dokarmiać,
  • należy zamykać śmietniki i nie zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników,
  • odpady organiczne (liście, trawa, owoce, obierki) powinny być kompostowane wyłącznie w zamkniętych pojemnikach,
  • działki warto zabezpieczyć ogrodzeniem z podmurówką,
  • w przypadku zauważenia dzika należy zachować spokój i oddalić się z miejsca - nie wolno zwierzęcia niepokoić ani próbować go przepędzać,
  • należy wykaszać niezabudowane i nieogrodzone działki,
  • należny systematycznie zbierać warzywa i opadłe owoce ze swoich ogrodów.


Jeśli dojdzie do spotkania z dzikiem:

nie uciekaj - gwałtowny ruch może sprowokować atak,
stań w bezruchu i pozwól zwierzęciu spokojnie się oddalić,
nie zbliżaj się do lochy z młodymi,
nie szczuj psów i nie próbuj łapać zwierzęcia,
unikaj zarośli i łąk po zmroku,
dzieci nie powinny same przebywać w rejonach, gdzie dziki są widywane.

Zgłoszenia obecności dzików

W sytuacjach, w których obecność zwierząt może stanowić zagrożenie dla mieszkańców lub mienia należy niezwłocznie zawiadomić Straż Miejską:

  • tel. alarmowy: 986
  • tel.: 32 776 39 86
  • e-mail: strazmiejska@umtychy.pl


Loading...

mp / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.