tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 21 grudnia 2017

Od stycznia wspólny bilet komunikacji miejskiej dla gmin GZM

Już od 1 stycznia na terenie GZM obowiązywać będzie jeden bilet, a dzieci zaczną korzystać z darmowej komunikacji.

Reklama

Wraz z Nowym Rokiem mieszkańców miast i gmin czekają fundamentalne zmiany w sprawie transportu publicznego. We wtorek zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wszystkie gminy członkowskie podpisały wspólne zobowiązanie do wprowadzenia od 1 stycznia 2018 roku tzw. zintegrowanego systemu taryfowo - biletowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy metropolii będą korzystać z tych samych biletów jednorazowych - również pod względem taryfy - w taborze śląskich przewoźników: MZK Tychy, KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry.

Mamy także doskonałą wiadomość dla dzieci i młodzieży do 16 lat, a przede wszystkim dla troszczących się o domowy budżet rodziców - niepełnoletni tyszanie będą jeździć komunikacją za darmo! Do końca marca, aby dzieci mogły bez przeszkód korzystać z autobusów za darmo wystarczy okazać legitymację szkolną (darmowe przejazdy dotyczą również weekendów, wakacji, ferii i świąt). Po tym czasie, najmłodszych mieszkańców zacznie obowiązywać Śląska Karta Usług Publicznych z zarejestrowaną zniżką w wysokości 100 proc. (dzieci do 7 lat będą jeździć za darmo na podstawie dokumentu rodzica lub prawnego opiekuna). Trzeba także przypomnieć, że karty ŚKUP zaczną być sukcesywnie wdrażane wśród pasażerów MZK Tychy.

- To komunikacyjna rewolucja i chwila historyczna. Od 1 stycznia 2018 roku na terenie metropolii mieszkańcy będą mogli w końcu podróżować swobodnie, posiadając jeden, wspólny bilet jednorazowy - powiedział w trakcie konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Dla pasażerów MZK Tychy zmiany wiążą się jednak z podwyżką cen biletów jednorazowych - od 20 do 40 groszy. Koszt wspólnego biletu zostanie dostosowany do obecnego cennika KZK GOP. Za bilet normalny na jedno miasto/gminę GZM (ważny przez 20 minut) zapłacimy 3,20 zł (3 zł za wersję elektroniczną - tyle, ile obecnie kosztuje w autobusach MZK Tychy). Koszt biletu na dwa miasta (ważny 40 minutowy) to koszt 3,80 zł (3,60 zł poprzez aplikację na smartfony), a za przejazd z biletem ważnym na trzy i więcej miast (90-minutowy) trzeba będzie zapłacić 4,80 zł (4,4 zł elektronicznie). Mimo podwyżki cen - od kwietnia 2018 roku również biletów okresowych - zdaniem Kazimierza Karolczaka, pasażerowie MZK Tychy zyskają otrzymają możliwość przemieszczania się po całym obszarze GZM bez dodatkowych opłat za bilety innych przewoźników, co do tej pory nie miało miejsca.

Co ważne, nie zostanie wycofany bilet 5-minutowy, kupowany u kierowcy MZK Tychy. Od Nowego Roku jego cena wzrośnie jednak do 1,6 zł. Nie zniknie także szereg innych rozwiązań, m.in. Taryfa Pomarańczowa w MZK Tychy, czy taryfa odległościowa na karcie ŚKUP.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.