tychy.info

Wiadomości

  • 5 grudnia 2017

Żylaki nóg - profilaktyka i leczenie

Artykuł sponsorowany:

Żylaki nóg są schorzeniem, które częściej dotyka kobiet. Skłonności do ich występowania są dziedziczne, dlatego jeśli matka lub babcia miały żylaki, warto poznać sposoby ich unikania oraz metody ich leczenia.

LinkHouse


Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Aby uniknąć powstawania żylaków kończyn dolnych, powinno się zrezygnować z gorących kąpieli i pobytów w saunie, a także z zakładania ciasnych spodni i skarpet. Powinno się natomiast dbać o codzienną aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Panie pracujące przez wiele godzin w pozycji stojącej, co jakiś czas mogą wykonywać proste ćwiczenie - ciężar ciała przenosi się z palców na piętę i odwrotnie, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi i przepływ limfy. Jeżeli kobieta pracuje w pozycji siedzącej, co jakiś czas powinna wstawać i przejść się kilka kroków. Ponadto po powrocie do domu wskazane jest ułożenie się na łóżku lub kanapie i uniesienie nóg powyżej poziomu serca. W tej pozycji powinno się leżeć przez co najmniej 5 minut, a nogi przez ten czas powinny być podparte na całej długości goleni.

Aby uniknąć żylaków nóg, zaleca się noszenie obuwia na obcasie o wysokości maksymalnie 5 cm. Stopa powinna czuć się w nim komfortowo - ucisk i ból są oznaką, że buty są zbyt ciasne lub ich kształt jest nieodpowiedni. Niewygodę można korygować wkładkami, jednak jeśli to nie pomoże, powinno się kupić inny model obuwia.

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Jeśli profilaktyka żylaków została wprowadzona zbyt późno, wszystkie zmiany w obrębie żył powinny być odpowiednio leczone. W przypadku zmian niezaawansowanych można sięgnąć po pończochy i rajstopy o działaniu przeciwżylakowym, które zapobiegają zatrzymywaniu się krwi w żyłach. Regularne noszenie rajstop i pończoch przeciwżylakowych znacząco zmniejsza ryzyko powstawania kolejnych zmian, a także pomaga zniwelować nieprzyjemne uczucie ciężkich i opuchniętych kończyn. Więcej na temat pończoch na żylaki tutaj: https://zdrowenogi24.pl/19-ponczochy-przeciwzylakowe.

W leczeniu żylaków wykorzystuje się również środki farmakologiczne. Osoba cierpiąca na żylaki przyjmuje leki oparte na wyciągu z rycyny i kasztanowca oraz zawierające rutynę, hesperydynę, diosminę, saponinę lub dobesylan wapniowy. Jeżeli farmakoterapia nie przynosi efektów, konieczna może okazać się operacja polegająca na usunięciu niewydolnych żył. Lekarz może zalecić również zamrożenie zajętych chorobowo żył powierzchniowych lub zamykanie żylaków laserem, czyli metody mniej inwazyjne niż zabieg chirurgiczny.