Wiadomości
- 22 stycznia 2025
- wyświetleń: 1258
Podsumowanie 2024 roku w Szpitalu Megrez w Tychach - rozwój, inwestycje i nowoczesny sprzęt za ponad 40 mln zł
Rok 2024 był dla Szpitala Megrez w Tychach czasem dynamicznego rozwoju, podnoszenia standardów opieki zdrowotnej oraz realizacji ambitnych projektów inwestycyjnych - otwarcia nowoczesnego Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, zmodernizowanych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Ponadto szpital przeprowadził ponad 14,5 tys. hospitalizacji, z czego najczęściej do tyskiej placówki zgłaszali się pacjenci z zaćmą starczą oraz niewydolnością serca. Średni wiek hospitalizowanych wynosił 56 lat.

Szpital Megrez na początku 2024 roku otworzył zmodernizowany Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, na który przeznaczył blisko 13 mln złotych. W zaledwie 12 miesięcy oddział przeszedł gruntowny remont - od nowoczesnego układu pomieszczeń po wyposażenie w najwyższej klasy sprzęt medyczny.
W czerwcu natomiast oficjalnie zakończono także modernizację Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej oraz Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu. Projekt o łącznej wartości ponad 24 mln zł, nie tylko poprawił warunki pobytu pacjentów, ale także wprowadził innowacyjne rozwiązania, takie jak dźwiękosfera - specjalne urządzenia, które pełnią funkcję przestrzeni i dyfuzora pomiędzy ciszą panującą w salach pacjentów a naturalnym, codziennym hałasem oddziału.
Szpital podpisał także umowę współpracy z Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Umowa ta, to nowatorskie rozwiązanie i jedna z nielicznych takich współprac z ośrodkiem klinicznym w Polsce, która pozwoliła wykorzystać znajdujący się w tyskim szpitalu wysokiej jakości sprzęt, infrastrukturę oraz nowoczesną bazę łóżkową do zabezpieczenia udarowo-neurologicznego pacjentów z Tychów i okolic.
Dzięki temu pacjenci leczeni są przez lekarzy z tyskiej placówki oraz specjalistów z Górnośląskiego Centrum Medycznego, na czele z prof. dr hab. n. med. Anettą Lasek-Bal, Konsultant Wojewódzką w dziedzinie neurologii. Warto wspomnieć również, że w minionym roku szpital odwiedziła sama Minister Zdrowia Izabela Leszczyna. Spotkanie to było okazją do rozmów o dalszym rozwoju systemu ochrony zdrowia oraz potrzebach pacjentów.
- Rok 2024 był dla szpitala wyjątkowym czasem - czasem rozwoju i podnoszenia standardów opieki nad pacjentami. Modernizacja naszych oddziałów, nowe wyposażenie oraz kolejne inwestycje nie byłyby możliwe bez pracy całego zespołu szpitala. Jesteśmy dumni z tego, co udało się osiągnąć, ale także pełni motywacji, by w przyszłości realizować kolejne ambitne projekty. Dziękujemy wszystkim pacjentom za zaufanie, którym nas obdarzają, a pracownikom za ich nieustanne zaangażowanie i profesjonalizm. To był rok pełen wyzwań, ale także dużych sukcesów - podkreśla Mariola Szulc, Prezes Szpitala Megrez w Tychach.
Ministerialna akredytacja i nowy sprzęt medyczny za blisko 3 mln złotych
Szpital Megrez po raz kolejny już w 2024 roku zdobył akredytację Ministerstwa Zdrowia z wynikiem 84%, co potwierdza najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa w codziennej pracy placówki. Niezależni eksperci poddali ocenie dziesiątki aspektów funkcjonowania lecznicy, w tym komórki medyczne - Oddziały, Laboratorium, Izbę Przyjęć, Zakład Diagnostyki Obrazowej czy Aptekę Szpitalną.
Dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz innych darczyńców szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny o wartości blisko trzech milionów złotych. Sprzęt ten trafił m.in. na Oddział Neonatologiczny (aparat przesiewowy do badania słuchu), Oddział Obserwacyjno-Zakaźny (aparat ultrasonograficznym HEPATUS 6 służący do elastografii pulsacyjnej z pomiarem zwłóknienia i stłuszczenia wątroby), Oddział Ginekologiczno-Położniczy (shaver ginekologiczny), Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (aparatura nerkozastępcza i wideoendoskop intubacyjny), Oddział Okulistyczny (laser do leczenia jaskry), do Pracowni Endoskopowej (myjnia do endoskopów), do Poradni Specjalistycznych (aparat ultrasonograficzny), na Blok Operacyjny (laparoskop 4 K, mini resektoskop - małoinwazyjne narzędzie do przeprowadzania zabiegów w jamie macicy), do Pracowni Patomorfologii (barwiarka i nakrywarka) oraz do Poradni Okulistycznej (m.in. spektralny tomograf okulistyczny wraz z komputerem, perymetr komputerowy projekcyjny, laser YAG czy lampa szczelinowa). Oddziały zostały także doposażone w sprzęt ułatwiający przemieszczanie się oraz codzienną opiekę i pielęgnację: „ślizgi", „rolki", „maty". Wartość pozostałych sprzętów medycznych i niemedycznych wchodzących w skład wyposażenia szpitala to prawie 600 tys. złotych.
Hospitalizacje i wizyty ambulatoryjne
W 2024 roku w szpitalu przeprowadzono 14 561 hospitalizacji. Na Izbie Przyjęć udzielono pomocy w 33 213 przypadkach, z czego 13 602 to wizyty ambulatoryjne. Ważnym aspektem funkcjonowania szpitala była także Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna, w ramach której zrealizowano 24 806 wizyt, w tym 13 891 konsultacji lekarskich (z czego 411 wyjazdowych i 1 181 telefonicznych) oraz 7 863 konsultacji pielęgniarskich (w tym 3 052 wyjazdowych). Pacjenci najczęściej zgłaszali się do szpitala z problemami zdrowotnymi związanymi z zaćmą starczą oraz niewydolnością serca. Zaawansowana diagnostyka obrazowa była kluczowym narzędziem w leczeniu pacjentów - wykonano 13 250 badań tomografii komputerowej oraz 4 413 rezonansów magnetycznych.
Ponad 800 porodów na tyskiej porodówce
Rok 2024 przyniósł również wiele radości na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Spośród 805 porodów, aż 8 było bliźniaczych, co w sumie zaowocowało narodzinami 813 dzieci. Wśród nowo narodzonych maluchów 409 to chłopcy, a 404 - dziewczynki. Oddział wzbogacił się także o porodówkowy mural. Na jego tle rodzice wraz z dzieckiem po wypisie ze szpitala mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na środku malowidła znajduje się tabliczka namalowana specjalną farbą kredową. Można na niej napisać imię, datę urodzenia oraz wagę dziecka.
Poprzedni rok dla tyskiej placówki był czasem intensywnej pracy, wyjątkowych osiągnięć i troski o pacjentów, co pozwoliło mu umocnić swoją pozycję jako jednej z głównych placówek medycznych w regionie. Inwestycje w modernizację infrastruktury, rozwój oddziałów, zakup nowoczesnego sprzętu oraz współpraca z renomowanymi ośrodkami medycznymi przyczyniły się do podniesienia jakości usług. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu Szpital Megrez stał się symbolem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Przed placówką już teraz stoją kolejne, ambitne wyzwania, ale także ogromny potencjał do dalszego rozwoju, który pozwoli jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu.
ZOBACZ TAKŻE
340 000 zł dofinansowania dla szpitala Megrez. Zostana przeznaczone na projekt "Zdrowy pracownik"
Megrez rozwija opiekę nad przyszłymi mamami. Szpital uruchomił Poradnię Patologii Ciąży
Niezwykła historia w Megrezie. Lekarz przyjął ją na świat, spotkali się po 26 latach - jako lekarze
Kolejna zmiana w Megrezie. Dotyczy Poradni Specjalistycznych oraz Punktu Pobrań
Ważna informacja dla pacjentów. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa w nowym miejscu
Rok strategicznych inwestycji i rozwoju Szpitala Megrez w Tychach
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.





