Wiadomości
- 13 listopada 2024
- wyświetleń: 3573
Chiński producent aut wstrzymuje inwestycję w Tychach. Chodzi o cła na elektryki
"Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju. Inwestor tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji Chińskiego Ministerstwa Gospodarki - poinformowała portal tychy.info Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Chodzi o montaż aut w fabryce Stellantis w Tychach. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka. Sprzeczny z tymi informacjami komunikat otrzymaliśmy natomiast 6 listopada od Agnieszki Brani - rzecznika prasowego fabryk Stellantis w Polsce.
Portal TVN24.pl przypomina, że w październiku Reuters informował, że władze w Pekinie zaleciły chińskim producentom samochodów wstrzymanie dużych inwestycji w krajach europejskich, które poparły wcześniej nałożenie dodatkowego cła na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach. Polska znalazła się w gronie 10 spośród 27 państw członkowskich UE popierających wprowadzenie dodatkowych ceł na chińskie elektryki.
W fabryce Stellantis w Tychach miał być składany model elektryka T03 chińskiej firmy Leapmotor. Portal money.pl napisał w środę, że koncern wstrzymuje produkcję samochodów w naszym kraju. Informację o wstrzymaniu inwestycji w Polsce przez Leapmotor potwierdziła biznesowej redakcji tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. "Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju. Inwestor tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki" - przekazała PAIH redakcji TVN24.
Unijne cła na samochody elektryczne produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać 30 października i wynoszą od 7,8 do 35,3 proc. Powodem ich nałożenia jest subsydiowanie produkcji przez władze w Pekinie. Cła nie obejmą sprowadzonych z Chin e-samochodów, które już są na unijnym rynku - podaje TVN.
Jak podaje serwis francuskie.pl, fabryka Stellantis w Tychach miała produkować chińskie samochody elektryczne Leapmotor T03. W początkowym okresie miał być to głównie montaż, oparty o elementy i podzespoły sprowadzane z Chin, ale docelowo część produkcji mogła być lokalizowana. Produkcja w Polsce była sposobem na ominięcie problemy wysokich ceł na importowane auta. Stellantis pracował w ostatnim czasie nad rozwojem sieci sprzedaży Leapmotor między innymi w Polsce. Do końca tego roku w Europie miało powstać 200 salonów sprzedaży a docelowo ma być ich pół tysiąca. W ofercie znajdują się dwa samochody: miejski T03 oraz duży SUV C10. Pojawi się też mniejszy SUV, B10.
Sprawę skomentował wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Jakóbowski w serwisie X:
Sprzeczny z tymi informacjami komunikat otrzymaliśmy natomiast 6 listopada od Agnieszki Brani - rzecznika prasowego fabryk Stellantis w Polsce:
"Montaż modelu T03 w Tychach przebiega w normalnym, oczekiwanym tempie, a obecnie znajduje się w fazie osiągania docelowej prędkości linii produkcyjnej".
"Montaż modelu T03 w Tychach przebiega w normalnym, oczekiwanym tempie, a obecnie znajduje się w fazie osiągania docelowej prędkości linii produkcyjnej".
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.