Wiadomości

  • 8 czerwca 2024
  • 14 czerwca 2024
  • wyświetleń: 421

Przedwakacyjne kontrole autokarów w Tychach

Maj i czerwiec to okres, kiedy nasze pociechy częściej wyjeżdżają na szkolne i przedszkolne wycieczki. W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa dojazdu, policjanci ruchu drogowego przeprowadzają badania stanu trzeźwości kierowców oraz sprawdzają stan techniczny pojazdów.

kontrola autokaru
Policyjna kontrola autokaru · fot. KMP Tychy


Organizatorzy wyjazdów mogą nawiązać kontakt z najbliższą jednostką policji pod numerem telefonu 112, prosząc o sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy lub stanu technicznego pojazdu. Funkcjonariusze proszą nie pozostawiać na ostatnią chwilę zgłaszania potrzeby skontrolowania autobusu z wyjeżdżającymi dziećmi. Kontrole prowadzone będą w miejscach wyznaczanych przez policjantów.

W Tychach, miejscem takich kontroli został wyznaczony parking przy basenie, przy ulicy Edukacji. Policja prosi odpowiednio wcześniej uzgadniać termin kontroli pod numerem: tel. 47 85 512 90.

Pamiętajmy, że policjant wydziału ruchu drogowego nie ma możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusu w 100 % z uwagi na brak urządzeń takich w jakie są wyposażone stacje diagnostyczne. Tak więc organizator, by mieć całkowitą pewność o sprawności autobusu, powinien poddać go badaniu technicznemu na stacji diagnostycznej.

Jeśli czeka Cię podróż autokarem możesz przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zapraszamy do korzystania ze strony bezpiecznyautobus.gov.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie,
  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe,
  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.


Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży. Zachęcamy do korzystanie z e-usługi dostępne pod adresem: bezpiecznyautobus.gov.pl.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.