Wiadomości

  • 7 czerwca 2024
  • 10 czerwca 2024
  • wyświetleń: 1710

[ZDJĘCIA] Zielone Jezioro Paprocańskie. Jaki jest stan wody?

Mieszkańcy są zaniepokojeni stanem wody w Jeziorze Paprocańskim. Wskazują, że woda jest zielona i dawno nie było tak źle.

Jezioro Paprocańskie - 06.06.2024 · fot. Tomasz Pestka / tychy.info


Zapytaliśmy, jaki jest stan wody w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Sytuację wyjaśnia Marcin Marcak z Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany:

- Informuję, że na obszarze jeziora Paprocany występuje obecnie zakwit sinic. W związku z tym w niektórych rejonach jeziora występuje zielone zabarwienie wody.

Anna Makuch z Sekcji Higieny Komunalnej i Środowiska tyskiego sanepidu tłumaczy, skąd bierze sie zielony kolor wody i dlaczego nie należy się kąpać w zbiorniku, w którym doszło do zakwitu sinic:

"Jezioro Paprocany w Tychach nie jest akwenem głębokim i z powodu dość intensywnego rozwoju glonów może mieć odcień zielony lub zielonożółty, można je uznać zatem za jezioro eutroficzne. Charakterystyką tego typu jezior jest duża koncentracja substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie, powodujących silny rozwój życia biologicznego przy jednoczesnym spadku ilości tlenu w wodzie i ograniczeniu procesów mineralizacji.

Przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze najczęściej następuje zakwit sinic. Koncentrujące się przy powierzchni sinice nadają wodzie kolor niebieskozielony, zaś tworzące się w zatokach kożuchy sinic wydzielają nieprzyjemny zapach. Jednak to nie zmieniona barwa wody i zapach są groźne. Organizmom żywym zagrażają wytwarzane przez sinice toksyny.

Kąpiel w takiej wodzie może powodować zaburzenia układu pokarmowego (poprzez spożycie wody), nerwowego, wysypkę a w razie dostania się do oczu może wywołać zapalenie spojówek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tychach nadzoruje jakość wody w wyznaczonym przez Administratora kąpielisku, a nie w całym jeziorze. Powyższe wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Podczas trwania sezonu letniego (w tym roku od 22 czerwiec do 1 września) w sytuacji wystąpienia zakwitu sinic w wyznaczonym kąpielisku, PPIS w Tychach wydaje decyzję o tymczasowym zakazie kąpieli oraz stosowny komunikat umieszcza na stronie internetowej.

Niemniej jednak PPIS w Tychach nie zaleca kąpieli w miejscach nie będących kąpieliskiem, a gdzie występują zakwity sinic, z uwagi na zagrożenie jakie powoduje kąpiel w takiej wodzie.

PPIS w Tychach w ramach kontroli urzędowej dokonuje pobrania próbki wody do badań laboratoryjnych przed sezonem letnim oraz dokonuje oceny wizualnej kąpieliska, natomiast w trackie trwania sezonu letniego próbki wody w ramach kontroli wewnętrznej pobiera Administrator tj. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach.

Wszelkie informacje gdzie bezpiecznie można spędzić czas dostępne są w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektora Sanitarnego. Serwis Kąpieliskowy jest systemem informacyjnym, który prezentuje wykaz wszystkich kąpielisk w Polsce wyznaczonych uchwałami rad gmin. https://sk.gis.gov.pl/".


Zapytaliśmy także w Urzędzie Miasta Tychy o to, czy ratusz planuje działania mające na celu poprawę jakości wody. Oczekujemy na odpowiedź.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.