Wiadomości

  • 5 czerwca 2024
  • wyświetleń: 238

Wakacyjny rozkład jazdy Kolei Śląskich. Kursy popularnej linii do Zakopanego i VeloCug

W niedzielę 9 czerwca wejdzie w życie kolejna w tym roku korekta rozkładu jazdy Kolei Śląskich. Na wakacje przewoźnik przygotował tradycyjne kursy pociągu "Ornak" do Zakopanego, a także dodatkowe połączenia rowerowego "VeloCugu.

Dzień Bez Samochodu - w pociągach KŚ można otrzymać gadżety
Wakacyjny rozkład jazdy Kolei Śląskich. Kursy popularnej linii do Zakopanego i VeloCug · fot. Koleje Śląskie


- Wakacyjny rozkład jazdy 2024 roku będzie obfitował w nowości, ale też w prace torowe, jakie zlecił zarządca infrastruktury PKP PLK S.A. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, wprowadzono nowe rozwiązania, które umożliwią dotarcie do atrakcyjnych miejsc w regionie - informują Koleje Śląskie.

Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy, wprowadzona zostanie tradycyjna już linia do Zakopanego - pociąg Ornak będzie kursował w każdy weekend wakacji od 22 czerwca do końca obowiązywania korekty rozkładu jazdy w wydłużonej relacji Częstochowa - Katowice - Zakopane.

W dalszym ciągu będą prowadzone prace inwestycyjne na odcinkach Katowice - Tarnowskie Góry, Kobiór - Goczałkowice-Zdrój, Sosnowiec Główny - Dąbrowa Górnicza, a także w stacjach Będzin, Zawiercie. Prace drogowe wpływające na ruch pociągów będą kontynuowane w obrębie stacji Częstochowa, Lubliniec, Tychy oraz w pobliżu przystanku Bielsko-Biała Północ.

Rozpoczną się również nowe prace torowe na odcinkach Milówka - Zwardoń, Żory - Pszczyna, które będą skutkowały wstrzymaniem ruchu i wprowadzeniem całodobowej zastępczej komunikacji autobusowej na zamkniętych odcinkach. Pojawią się także wstrzymania ruchu pociągów, które zostały zaplanowane w pojedyncze dni obowiązywania korekty na odcinkach: Zawiercie - Pyrzowice Lotnisko oraz Chałupki - Bohumín.

Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy publikowanym na stronie internetowej spółki Koleje Śląskie oraz w internetowych wyszukiwarkach połączeń i na plakatach sporządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach). Liniowy Rozkład Jazdy będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy.

Szczegółowy wykaz zmianS5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S6 Katowice - Skoczów - Ustroń-Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce


Modernizacja linii kolejowej nr 139 na odcinku Kobiór - Czechowice-Dziedzice wymaga prowadzenia ruchu po jednym torze. Ograniczenie przepustowości na tym odcinku będzie powodować wydłużenie postojów w stacji Pszczyna dla niektórych pociągów ze względu na konieczność oczekiwania do przyjazdu pociągu z drugiego kierunku. Godziny kursowania pociągów w dużym stopniu warunkowane są możliwościami przejazdu przez jednotorowy odcinek. W rozkładzie jazdy zostały ujęte ograniczenia prędkości.

W dni robocze zostanie uruchomiony dodatkowy pociąg przyspieszony Sprinter, który będzie odjeżdżał z Katowic po godzinie 17.00. Dotychczas jego kursowanie było zawieszone z powodu zachowania koniecznej przepustowości na odcinku robót. Dzięki współpracy z PKP PLK oraz pozostałymi przewoźnikami podjęto decyzję o jego przywróceniu.

Dla potrzeb prowadzenia inwestycji ruch pociągów na odcinku Tychy - Czechowice-Dziedzice będzie wstrzymany w godzinach nocnych, a ostatnia para wieczorna połączeń w dni robocze oprócz 16 sierpnia będzie obsługiwana autobusami komunikacji zastępczej.

S5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń

Do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz w rejon przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapa przystanków znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym.

W dniach 17 - 21 czerwca rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe - Bielsko-Biała Główna związane z budową wiaduktu. W podanym terminie konieczne było odwołanie pociągu nr 94111 oraz 94104, a w dniach 17 - 20 czerwca także przedłużenie linii zastępczej komunikacji autobusowej z Tychów do Bielska-Białej za ostatni wieczorny pociąg w kierunku Żywca.

Od 24 czerwca zostaną wprowadzone dodatkowe korekty w rozkładzie jazdy. Pociąg nr 94707 odjedzie z Katowic już o 7:02, poprawiając dojazdy do Pszczyny i Bielska-Białej.

Od 15 lipca ruch pociągów na odcinku Milówka - Zwardoń zostanie wstrzymany. Przyczyną wstrzymania ruchu jest naprawa obiektów oraz prace związane z wymianą nawierzchni torowej. Za odwołane pociągi będą kursować autobusy komunikacji zastępczej. W stacji Milówka będzie zachowany odpowiedni czas na przesiadkę między pociągiem a autobusem.

S51 Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane

Pociąg "Ornak" będzie kursował w każdy wakacyjny weekend od 22 czerwca do końca obowiązywania korekty rozkładu jazdy. Wyjątkowo, pociąg rozpocznie swój bieg na stacji Częstochowa i obsłuży dodatkowe przystanki: Częstochowa Raków, Poraj, Myszków, Zawiercie, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Będzin Miasto oraz Sosnowiec Główny. W wybrane terminy pociąg pojedzie drogą okrężną przez Mysłowice z pominięciem przystanków Sosnowiec Główny, Będzin Miasto oraz Dąbrowa Górnicza.

S71 Rybnik - Żory - Pszczyna

Z powodu modernizacji linii kolejowej nr 148 oraz zwiększeniem zakresu zamknięć w stacji Pszczyna, od 9 czerwca do odwołania ruch pociągów na odcinku Żory - Pszczyna zostanie wstrzymany, a przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej.

S6 Katowice - Skoczów - Ustroń-Zdrój - Wisła Uzdrowisko - Wisła Głębce
S76 Gliwice - Knurów - Rybnik - Skoczów - Ustroń Zdrój - Wisła Głębce


W III korekcie rozkładu jazdy również zostaną uruchomione dodatkowe połączenia do beskidzkich kurortów turystycznych. Pociągi będą kursować w dni wolne oraz 16 sierpnia według następujących relacji:
  • Sprinter Równica - pociąg relacji Katowice - Wisła Głębce - Katowice,
  • Sprinter Stożek - pociąg relacji Wisła Głębce - Rybnik - Wisła Głębce.


Velo Cug

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rowerzystów, na popularne kierunki związane z turystyką rowerową zostanie skierowany przystosowany tabor do przewozu większej liczby rowerów. Dokładne godziny oraz trasy kursowania Velo Cuga zostały przygotowane w dedykowanym materiale informacyjnym pod nazwą "Liniowy rozkład jazdy Velo Cug".

Pełny rozkład jazdy pociągów znajduje się w LINIOWYM ROZKŁADZIE JAZDY dostępnym na http://www.kolejeslaskie.pl Infolinia o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, Biuro Obsługi Klienta, Obsługa osób z niepełnosprawnością (czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu): tel.: + 48 32 428 88 88.

mp / tychy.info

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.