Wiadomości

 • 30 maja 2024
 • 3 czerwca 2024
 • wyświetleń: 1566

Tychy ruszają po tytuł Rowerowej Stolicy Polski!

Już od 1 czerwca po raz kolejny tyszanie będą rywalizować z uczestnikami z innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Nie musisz być zawodowym kolarzem, wystarczy, że jeździsz na rowerze dla zdrowia, dla przyjemności lub wykorzystujesz rower jako środek transportu.

155. Tyski Nocny Rajd Rowerowy - 25.06.2022, rowerowa stolica polski
155. Tyski Nocny Rajd Rowerowy - 25.06.2022 · fot. Oficer Rowerowy Tychy


Akcja została zainicjowana przez Miasto Bydgoszcz w 2019 roku, a tyszanie licznie uczestniczyli w poprzednich edycjach. W 2023 roku przez cały czerwiec Tychy wykręciły 142 039,30 km, zdobywając łącznie 1153 pkt i zajmując 3 miejsce na Śląsku i 25 w skali kraju.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zabłyśnij na trasie” i zachęca tyszan do aktywnego spędzania czasu poprzez korzystanie z rowerów, przypominając przy tym o zaleceniu korzystania z kasków rowerowych i materiałów odblaskowych. Organizatorzy zwracają szczególnie uwagę na obowiązkowe wyposażenie rowerów w oświetlenie.

Weź udział w imprezach w rywalizacji o Puchar RSPZachęcamy do udziału w trzech imprezach rowerowych, podczas których można będzie wykręcić sporo kilometrów na liczniku w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski w aplikacji Aktywne Miasta:

 • 1 czerwca - Inauguracja Rowerowej Stolicy Polski, 165 Nocny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Dziecka
 • 16 czerwca - XXVI Święto Roweru oraz V Ogólnopolski Zlot Rowerów Składanych , Plac pod Żyrafą
 • 23 czerwca - 166 Nocny Rajd Rowerowy z okazji Dnia Ojca
 • 30 czerwca - Gra Miejska pn. Rowerem od socrealizmu do postmodernizmu pod przewodnictwem KTK Gronie w ramach święta Kierunek GZM


Rusz trasą Tyskiej Pętli Rowerowej

Jedną z ciekawszych tras rowerowych miasta jest Tyska Pętla Rowerowa. Liczy ona 27 km, a osoby ją przemierzające mogą w tym czasie poznać historię miasta i jego liczne zabytki. W tym roku w czerwcu wszyscy, którzy chcą odkryć lub kolejny raz przemierzyć szlak Tyskiej Pętli, będą mogli to zrobić podczas 8 wycieczek, zaplanowanych w każdy wtorek i czwartek czerwca.

 • 4 czerwca
 • 6 czerwca
 • 11 czerwca
 • 13 czerwca
 • 18 czerwca
 • 20 czerwca
 • 25 czerwca
 • 27 czerwca


Start i zapisy uczestników: godz. 17:00 napis TYCHY przy Urzędzie Miasta

Meta: godz. 20:00 napis TYCHY przy Urzędzie Miasta

Na wszystkich uczestników wycieczek czeka niespodzianka.

1-Regulamin-TYSKIEJ-PĘTLI-ROWEROWEJ.pdf (gronie.org)

2-Mapa-TYSKIEJ-PĘTLI-ROWEROWEJ.pdf (gronie.org)

3-Opis-TYSKIEJ-PĘTLI-ROWEROWEJ-w-km.pdf (gronie.org)

Jak dołączyć do rywalizacji?1. Pobierz darmową aplikację Aktywne Miasta (dostępna w sklepie Google Play oraz App Store):2. Wybierz miasto, dla którego chcesz zbierać kilometry

3. Przejdź proces rejestracji użytkownika

4. Z menu wybierz "Rywalizacje"

5. Przejdź do zakładki "Publiczne"

6. Wybierz "Rowerowa Stolica Polski dla Miast”

7. Z listy rozwijanej trzeba wybrać miasto TYCHY - teraz wybierz grupę z którą się identyfikujesz.

Uwaga: Kilometry można kręcić dla grup rowerowych, dla szkół, instytucji, zakładów pracy, a także dla grupy ogólnej oraz indywidualnie.

Aplikacja ma zasięg globalny, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nieważne czy będzie to wycieczka rekreacyjna, przejażdżka z dziećmi czy droga, którą codziennie pokonujesz do pracy/szkoły. Każdy kilometr się liczy.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników, a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl.

MetroGra z nagrodamiBy ułatwić zaangażowanie w Aktywnych Miastach i być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami rowerowymi organizowanymi w Tychach, Miasto po raz pierwszy korzysta z platformy www.metrogra.pl. Skupia ona w jednym miejscu najważniejsze działania w ramach czerwcowej rywalizacji Tychów o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Głównym celem MetroGry jest zachęcenie do turystyki rowerowej, poprzez system zdobywania punktów i nagród. Tyszanie będą premiowani za kręcenie kilometrów dla Tychów w ramach RSP oraz wykorzystanie roweru również jako alternatywnego środka transportu do pracy.

By skorzystać z MetroGry, nie musimy nic instalować, wystarczy, że wejdziemy na stronę www.metrogra.pl, znajdziemy od razu interesujące nas aktywności i będziemy postępować zgodnie z zamieszczonej w niej instrukcją.

Oprócz promocji zdrowego stylu życia i wsparcia w ramach rywalizacji Rowerowej Stolicy Polski, MetroGra wskazuje ciekawe miejsca warte zobaczenia, które znajdują się w Tychach, zawiera pomysły na aktywne spędzanie czasu oraz, co kluczowe dla każdego rowerzysty, zawiera listę tyskich tras rowerowych do eksplorowania poprzez skanowanie specjalnych QR kodów. Co więcej, platforma umożliwia nagradzanie za udział w Rywalizacji, co dodatkowo zachęca do kręcenia kolejnych kilometrów.

Z MetroGrą jest to proste i dodatkowo premiowane!Jednym z elementów MetroGry jest znana już Tyszanom rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Instrukcja krok po kroku znajduje się na stronie www.metrogra.pl. Na stronie każdy rowerzysta zostanie przeprowadzony przez proces rejestracji, wyboru grupy czy zmiany grupy w rywalizacji.

Same zasady udziału w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski nie zmieniły się. Każdy rowerzysta, który chce kręcić kilometry w Rowerowej Stolicy Polski, powinien być zarejestrowany w darmowej aplikacji Aktywne Miasta, w której rejestrowane są trasy i długości przejazdów i na tej podstawie przyznawane są punkty za przejechane kilometry dla danego miasta. Warto jednak proces rejestracji rozpocząć od wejścia na stronę www.metrogra.pl gdyż w MetroGrze można zawalczyć o więcej!

Zabłyśnij na trasie indywidualnie lub grupowo i zgarniaj nagrody!Dla najaktywniejszych rowerzystów przewidziano pamiątkowe puchary, a także atrakcyjne nagrody, które można zdobyć w jednej z kategorii:

 • INDYWIDUALNEJ KOBIET
 • INDYWIDUALNEJ MĘŻCZYZN
 • GRUPOWEJ
 • SZKOLNEJ - najaktywniejszej i najliczniejszej


Każdy może zgłosić swoją grupę, zaproponować nazwę, zaprosić znajomych, przyjaciół, rodzinę, współpracowników z firmy czy innych uczniów ze szkoły. Nagrody to m.in. miesięczne karnety na siłownię/fitness, vouchery na masaże, zestawy rowerowe i inne.

W akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy - zabawa potrwa od 1 do 30 czerwca!

rowerowa stolica polski

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj