Wiadomości

  • 27 maja 2024
  • wyświetleń: 393

Wibracje kierownicy podczas hamowania

Materiał partnera:

Drgania kierownicy podczas hamowania to częsty problem. Ten artykuł wyjaśnia przyczyny tego zjawiska i przedstawia sposoby na jego usunięcie.

Wibracje kierownicy podczas hamowania


Czasami zdarza się, że samochód doskonale się prowadzi, precyzyjnie pokonuje zakręty i energicznie reaguje na pedał przyspieszenia. Ale gdy tylko dotkniesz hamulca, samochód wydaje się zmieniać. Zaczyna się trząść, kołysać na drodze, a pedał wbija się w kierownicę. Kierowca, czując wibracje kierownicy podczas hamowania, instynktownie próbuje uniknąć zatrzymania. Nie da się jednak jeździć bez hamowania - trzeba rozwiązać ten problem. Pomoże w tym STS.Parts.

Przyczyny drgań podczas hamowania



Jeśli brak wyważenia występuje tylko podczas hamowania, badanie należy ograniczyć do układu hamulcowego. Dzieje się tak głównie w następujących przypadkach:

  1. Deformacja tarcz hamulcowych. Może to obejmować zarówno krytyczne zmniejszenie grubości tarczy, jak i przegrzanie z późniejszym skrzywieniem. Zdeformowana tarcza przestaje być wyważona, zaczyna się nierównomiernie obracać - zbliżając się do klocka lub odwrotnie, oddalając się od niego.
  2. Zużycie klocków hamulcowych. Zużyte klocki mogą również nierównomiernie przylegać do tarczy. Powoduje to nie tylko wibracje kierownicy podczas hamowania, ale może również spowodować uszkodzenie tarczy hamulcowej. Może to również przyczynić się do niewyważenia piasty i jej łożyska.
  3. Problemy z zaciskami hamulcowymi lub tłoczkami. Kwaśne, zacinające się w jednej pozycji mogą negatywnie wpływać na tarcze i klocki hamulcowe, powodować przedwczesne zużycie komponentów, a co za tym idzie, wibracje.


Na podstawie charakteru objawów można określić oś, w której znajduje się wadliwa część. Jeśli podczas hamowania z dużą prędkością odczuwalne są tylko wibracje kierownicy, najprawdopodobniej są one spowodowane przez tylną tarczę hamulcową, klocek lub zacisk. Dzieje się tak, ponieważ tylne hamulce są uruchamiane jako ostatnie, gdy przednie hamulce zostały już uruchomione co najmniej w połowie. Jeśli kierownica zaczyna się trząść, gdy tylko kierowca naciśnie pedał hamulca, prawdopodobnie mamy do czynienia z uszkodzonymi częściami.

Co należy sprawdzić



Przede wszystkim należy sprawdzić stan klocków i tarcz hamulcowych. Interesujące powinny być następujące parametry:

  • pozostała grubość;
  • obecność wiórów, łuszczenia, ramion;
  • kolor powierzchni.


To ostatnie jest bardzo ważne w przypadku dysków. Powinny one mieć jednolity metaliczny kolor: stalowy lub srebrny. Jeśli metal nabrał nienaturalnego opalizującego koloru, oznacza to, że stracił swoje właściwości, ponieważ dysk został przegrzany. Prawdopodobnie ma już nierówną grubość w różnych częściach. Na tarczy mogą znajdować się faliste narośla i uszczelki, które w rzeczywistości powodują drżenie kierownicy podczas hamowania.

Taka tarcza nie nadaje się do użytku i należy ją niezwłocznie wymienić. Warto wiedzieć, że tarcze hamulcowe zawsze wymienia się parami i razem z klockami.

Zwróć uwagę, czy elementy układu hamulcowego nie przegrzewają się podczas jazdy. Może się tak zdarzyć, jeśli tłok lub zacisk zaklinuje się, powodując, że klocki pozostaną dociśnięte do tarczy. Może to spowodować krytyczne przegrzanie i deformację tarcz, klocków i innych części. Uszkodzenie należy jak najszybciej naprawić.

Jak pozbyć się wibracji kierownicy



Wymiana tarcz hamulcowych, a tym bardziej klocków, jest dość prostym procesem. Ale ponieważ podwozie samochodu stale ma do czynienia z brudem lecącym z drogi, elementy mocujące mogą być trudne do odkręcenia. Istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia przewodów hamulcowych: rurek i węży. Może to skutkować niemożnością prowadzenia samochodu.

Dlatego najlepszym wyjściem w przypadku jakiejkolwiek usterki jest kontakt z profesjonalistami. Specjaliści STS.Parts fachowo wykonają każdą naprawę i dobiorą części zamienne. Możesz umówić się na wizytę i sprawdzić ceny na https://sts.parts/pl/. Czekamy na Ciebie i Twój samochód!