tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 23 września 2017
  • 5 października 2017

[ZDJĘCIA] Legenda Polonii Tychy na muralu przy ulicy Arkadowej

Na ścianie bloku przy ul. Arkadowej 2 powstał mural w hołdzie dla Polonii Tychy - amatorskiego klubu, którego zawodnikami byli w większości mieszkańcy starych dzielnic miasta oraz właśnie Osiedla A. Autorem realizacji jest artysta Paweł Ryżko.

Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach · fot. Radosław Kaźmierczak


Projekt Pawła Ryżko to hołd złożony Polonii Tychy, czyli pierwszej drużynie w tzw. Nowych Tychach, których budowa rozpoczęła się w latach 50. XX w. Polonia, choć występowała tylko w A-klasie, była uwielbiana przez kibiców, ceniących ambicję i talent sportowców. Zanim w Tychach pojawił się wielosekcyjny GKS, to właśnie Polonia kształciła sportowców - oprócz piłkarzy także siatkarzy, kolarzy czy lekkoatletów.

Paweł Ryżko w swojej artystycznej realizacji skupia się na fenomenie piłkarskiej Polonii. Działający przy osiedlu A w Tychach, skupiał rodowitych Tyszan, jak i tych, których do Nowych Tychów przyciągnęła praca. Klub był dla nich miejscem integracji i społecznym spoiwem, gdzie budowała się lokalna wspólnota.

Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach
Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach · fot. Radosław Kaźmierczak


- To, co Pawła zafascynowało w tym klubie, to jednak nie jego wyniki sportowe a wartości, które za nim stały. W dzisiejszych czasach, kiedy sport stał się maszynką do zarabiania pieniędzy, warto przypominać dzieje klubów, w których chodziło o coś zupełnie innego. Polonia Tychy to jeden z takich klubów - mówi Michał Kubieniec, jeden z kuratorów projektu “Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia”. - Amatorski charakter zespołu sprawiał, że nie wynik był najważniejszy a wspólne przeżycia, spędzanie czasu i radość z gry. Klub należał do zawodników, kibiców i okolicznych mieszkańców a nie do inwestora z Dubaju. Wydaje się, że dzisiaj zapomnieliśmy o tym, że sport może być czymś więcej niż tylko projektem komercyjnym. Paweł, tworząc mural, przypomina o klubie, za którym stały wartości, ludzie i przywiązanie do miejsca - dodaje Kubieniec.

Działanie realizowane jest w ramach projektu "Tychy - przeszłość - dziś. Sztuka dla lepszego życia". To całoroczny cykl działań obejmujących dyskusje, spacery i realizacje artystyczne w przestrzeni miasta. Realizacja projektu w Tychach wiąże się z długoletnią historią obecności sztuki w przestrzeni miasta.
Celem podejmowanych przez Muzeum Miejskie w Tychach działań jest namysł nad współczesnym obliczem sztuki w przestrzeni publicznej, a także nad jej rolą dla mieszkańców miast. Kuratorami projektu są Michał Kubieniec i Stanisław Ruksza. Działanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach
Piłkarski mural na kultowym Osiedlu A w Tychach · fot. Radosław Kaźmierczak


Paweł Ryżko - artysta, grafik. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. W roku 2012 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.