tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 września 2017
  • 23 września 2017

Więcej miejsc parkingowych na osiedlu F?

O tym, że największą bolączką najstarszych osiedli w Tychach jest ustawiczny brak dostatecznej liczby parkingów nie trzeba przekonywać nikogo. Naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców postanowiły wyjść autorki projektu zgłoszonego w tegorocznym Budżecie Partycypacyjnym dla okręgu Osiedle Felicja-Zawiść.

osiedle F, parking
Będzie więcej miejsc parkingowych na osiedlu F? - wszystko zależy od ilości głosów w tegorocznym Budżecie Partycypacyjnym · fot. joa / tychy.info


Przebudowa parkingu wraz z chodnikiem przy ulicy Filaretów 69-73 została zgłoszona w kategorii Infrastruktura jako jeden z dwóch projektów dla osiedla F i dzielnicy Zawiść. Inicjatywa zakłada przebudowę parkingu oraz chodnika, a celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa kierujących pojazdami oraz pieszych, co ma zostać osiągnięte poprzez przesunięcie parkingu w stronę budynków. Koszt projektu to łącznie około 190 tysięcy złotych.

Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem lokatorów bloków osiedla F, którzy od dawna narzekają na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych. Okoliczni mieszkańcy, których liczba stale rośnie, szczególnie rodzin z dziećmi często nie mają możliwości zaparkowania swoimi samochodami w bliskiej okolicy miejsca zamieszkania. - Jeśli chodzi o miejsca parkingowe na naszym osiedlu to problemy są trzy - ciasna zabudowa, typowa dla starych dzielnic Tychów, funkcjonowanie Zespołu Szkół nr 1, gdyż rodzice, którzy odwożą dzieci do szkoły i przyjeżdżają na wywiadówki często parkują swoje auta na placach wokół bloków i bezpośrednie sąsiedztwo Szpitala Wojewódzkiego. Odwiedzający chorych często nie mieszczą się samochodami na parkingu przy ulicy Edukacji i chcąc nie chcąc parkują m.in. na Filaretów - wylicza pan Michał, który rok temu przeprowadził się na osiedle F z osiedla D.

Nad problemem mieszkańców postanowiły pochylić się mieszkanki ulicy Filaretów - Karolina Puchalska i Malwina Kosicka. - Z rozmów z mieszkańcami (szczególnie tymi, którzy tak jak ja mieszkają po stronie parkingu) faktycznie była mowa o poszerzeniu parkingu. Z uwagi na wzrost liczby samochodów jak i ich rozmiarów pojawia się problem z płynnością jazdy. Wystarczy, aby zatrzymała się śmieciarka przy śmietniku tuż za wjazdem i wszyscy mamy kłopot. Mamy trudność w wyjeździe z osiedla, ale ci wjeżdżający czasem stoją w korku na ul .Edukacji. Choć Zespół Szkół nie stanowi dużego kłopotu, bo większość nauczycieli skręca w ulicę prowadzącą do Biedronki, to jest problem porannych godzin - rodzice dowożą swoje pociechy skręcając właśnie w Filaretów, szczególnie ci, którzy jadą z terenów Wygorzeli czy Wartogłowca. My nie mamy możliwości wyjechać, bo samochody wystają i trzeba uprawiać slalom. Problem stanowią dostawcze samochody jadące do Multi-Formu czy innych firm urzędujących na placu przy MZBM-ie - podsumowuje projektodawczyni, Karolina Puchalska.

Podstawową kwestią dla mieszkańców jest zakładane w projekcie przesunięcie chodnika wgłąb osiedla tak, by powstały głębsze miejsca parkingowe, co umożliwi swobodne manewrowanie podczas parkowania samochodu, nawet przy wzmożonym natężeniu ruchu.

Przypominamy, że głosowanie na projekty Budżetu Partycypacyjnego jest na półmetku. Finał został zaplanowany na 22 września. Do głosowania uprawnione są osoby zamieszkałe w Tychach, które posiadają pobyt stały, czasowy i są wpisane do stałego rejestru wyborców Miasta Tychy. Minimalny wiek uprawniający do wzięcia udziału w głosowaniu to 16 lat. Głosować można wyłącznie na projektu okręgu, którego jest się mieszkańcem, a każda osoba ma prawo do oddania głosu tylko raz na wybrane projekty. Osoba biorąca udział w głosowaniu otrzymuje 10 punktów do dowolnego rozdzielenia ich między dostępne projekty (istnieje możliwość oddanie całej puli punktów na jeden projekt).

Na projekt przebudowy parkingu na osiedlu Felicja można oddać głos na stronie internetowej Budżetu Partycypacyjnego.

joa / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.