Wiadomości
- 1 grudnia 2023
- wyświetleń: 355
Praca w sprzedaży lub obsłudze klienta — czy to dobry wybór dla osób bez doświadczenia?
Materiał partnera:
W znalezieniu ciekawej i dobrze płatnej pracy główną przeszkodą może być brak doświadczenia. Ale gdzie je zdobyć, skoro większość pracodawców oczekuje już od kandydatów pewnego stażu? Rozwiązaniem jest zatrudnienie w szeroko pojętym handlu. Sprzedaż czy obsługa klienta to zajęcia nie wymagające dużego przygotowania merytorycznego, a jednocześnie mogące przynieść sporo satysfakcji, a niejednokrotnie także niezłe pieniądze. Jakie cechy charakteru predysponują do pracy w handlu? Czy to przyszłościowa branża?
Dlaczego warto próbować swoich sił w handlu i obsłudze klienta?
Główną zaletą pracy w handlu jest możliwość szybkiego wdrożenia. Oczywiście trzeba w jakimś stopniu zapoznać się z ofertą firmy, ale przy wsparciu innych członków zespołu można skutecznie obsługiwać klientów praktycznie od pierwszego dnia. Dlatego też pracodawcy często podkreślają w ofertach, że doświadczenie ani wykształcenie nie są wymagane - sprawdź to na https://www.gowork.pl/praca/sprzedawca;st/katowice;l.
Handel jest też branżą bardzo różnorodną i każdy znajdzie niszę dla siebie. Ekstrawertycy lubiący ciągłe zmiany sprawdzą się w roli przedstawicieli handlowych, introwertyczni pasjonaci jakiejś dziedziny - w małym, branżowym sklepiku. Często nie ma nawet konieczności prowadzenia osobistych rozmów z klientami, ponieważ komunikacja odbywa się drogą telefoniczną, mailową lub za pośrednictwem czatu.
Jakie wymagania stawiają kandydatom pracodawcy?
Skoro ani doświadczenie, ani wykształcenie przeważnie nie są potrzebne, to czego od kandydatów oczekują pracodawcy? Wymagania można łatwo sprawdzić, śledząc ogłoszenia o pracę dla przedstawicieli handlowych (https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/katowice;l), sprzedawców czy w obsłudze klienta.
Przede wszystkim ważna jest kultura osobista i zdolność podtrzymywania konwersacji. Jeśli obsługa klienta odbywa się osobiście, może być konieczne zastosowanie się do obowiązującego w firmie dress code. W zależności od branży i stanowiska pomocne może się okazać prawo jazdy kat. B czy komunikatywna znajomość języka obcego.
Które cechy charakteru sprawiają, że ktoś jest dobrym handlowcem?
Aby pracować w handlu i czerpać z tego przyjemność, niezbędne jest pozytywne nastawienie i umiejętność niebrania wszystkiego do siebie. Czasami zdarzy się klient marudny, opryskliwy czy wręcz wulgarny lub agresywny - trzeba umieć zachować spokój, jednocześnie jasno stawiając granice.
Dużą zaletą będzie umiejętność budowania więzi. Klient znacznie chętniej wróci do sprzedawcy, który nie tylko skanuje produkt i odbiera płatność, ale też dopyta o plany wakacyjne czy pochwali zdjęcie dziecka w portfelu. Równie istotne jest używanie języka korzyści i zdolność subtelnej, ale skutecznej perswazji - to od nich będzie zależeć ostateczna decyzja zakupowa.
Czy wiązanie przyszłości zawodowej z handlem to słuszna decyzja?
Pracownicy produkcji czy księgowości często oburzają się, słysząc, że najważniejszym działem każdej firmy jest departament sprzedaży. Ale taka jest prawda - nawet jeśli wytworzony produkt będzie miał doskonałe właściwości, to nie przyniesie zysku, jeśli ktoś go nie sprzeda. To dlatego handel towarzyszył ludzkości od zarania dziejów i zapewne zawsze pozostanie jedną z kluczowych branż.
Liczne możliwości awansu i rozwoju zawodowego idą w parze z coraz wyższymi zarobkami, często powiązanymi bezpośrednio z wynikami sprzedaży. Jeśli więc szukasz pracy na lata, która jednocześnie nigdy się nie znudzi - to handel jest dla ciebie.