Wiadomości

 • 2 grudnia 2023
 • 3 grudnia 2023
 • wyświetleń: 720

Książka "Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna" nagrodzona!

Książka autorstwa Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna”, wydana przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab uzyskała wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2022 w kategorii „publikacje książkowe”. Nagrodę odebrała Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach, podczas uroczystości, która odbyła się 24 listopada w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Nagrodę odebrała Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach
Nagrodę odebrała Aleksandra Matuszczyk - dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach - 11.2023 · fot. Arkadiusz Ławrywianiec


Publikacja o charakterze albumowym to trzecia część serii monograficznej monumentalnych realizacji sakralnych krakowskiego twórcy na ziemiach polskich. Dwa pierwsze tomy, które wyznaczyły edytorskie standardy i ostateczny kształt szaty graficznej całego cyklu, to: „Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna” (Kraków 2015) i „Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin” (Białystok 2019).

To bogato ilustrowane fotografiami Grzegorza Eliasiewicza wydawnictwo omawia dzieła sztuki sakralnej jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku: ikony, ikonostasy, polichromie, aranżacje wnętrz i sprzęty liturgiczne - zarówno zrealizowane, jak i te już nie istniejące, lub zachowane wyłącznie w formie projektu - z terenu Górnego i Dolnego Śląska.

Dzieła Jerzego Nowosielskiego zdobią wnętrza świątyń, jak: kościół rzymskokatolicki pw. Ducha Świętego w Tychach (dzielnica Żwaków), katedra prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, cerkiew prawosławna pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także muzeów w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Opolu, Tychach i Częstochowie. Istotną częścią książki, poza opowieścią o losach i funkcjonowaniu obiektów, wyposażenia świątyń w Jeleniej Górze i Wrocławiu, jest historia powstawania i dokumentacja wielkiego, spójnego dzieła twórcy - polichromii i elementów wystroju wnętrza kościoła pw. Ducha Świętego w Tychach.

Wysoki poziom zawartości merytorycznej, odzwierciadlającej aktualny stan badań nad sztuką Nowosielskiego, zapewniła wnikliwa badaczka jego życia i twórczości, Krystyna Czerni, autorka tekstu i m.in. biografii artysty „Nietoperz w świątyni”, która trafiła do finału Nagrody Literackiej Nike. Za projektem graficznym i składem stoi Ewa Satalecka, co daje gwarancję, że to również atrakcyjne edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo.

Sztuka sakralna Jerzego Nowosielskiego nie doczekała się dotąd rzetelnej, kompleksowej dokumentacji i interpretacji. Dzieła Nowosielskiego o przeznaczeniu kultowym, funkcjonujące poza komercyjnym rynkiem sztuki, w przestrzeni liturgicznej, pozostawały długo poza zainteresowaniem badaczy i poza kontrolą instytucji powołanych do opieki nad dziedzictwem kulturowym, w rezultacie czego konkretne obiekty ulegały stopniowej degradacji, przemalowywaniu lub nieumiejętnej restauracji. Kompletna monografia realizacji sakralnych Nowosielskiego pozwala na skuteczniejsze objęcie ich opieką naukową i konserwatorską.

Projekt dofinansowano w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” dla Krystyny Czerni i Grzegorza Eliasiewicza - autorów tekstu i fotografii do publikacji - oraz z budżetu Miasta Tychy i Kompanii Piwowarskiej w Tychach, a także przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku ustanowiono w 2006 roku. Honorowane nimi są instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego. Nagrody przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w naszym regionie dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrody za wydarzenie muzealne roku przyznawane są w 4 kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne, dokonania z zakresu konserwacji.

 • Wydawcy: Muzeum Miejskie w Tychach i Szpalanka Lab
 • Pomysł i koordynacja projektu: Agnieszka Szpala
 • Koncepcja, tekst i materiały archiwalne: Krystyna Czerni
 • Fotografie autorskie wykonane na potrzeby wydawnictwa: Grzegorz Eliasiewicz
 • Projekt graficzny i skład: Ewa Satalecka
 • Schematy graficzne i opracowanie zdjęć: Zofia Stawiska
 • Konsultacja językowa: Volodymyr Datsiuk
 • Redakcja językowa i adjustacja: Paulina Kaucz
 • nakład: 1 500 egz.
 • druk: Drukarnia Skleniarz, Kraków
 • złożono krojami: Ronnia i Karmina.


Książkę można nabyć w Muzeum Miejskim w Tychach oraz w muzealnym sklepie internetowym.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj