Wiadomości

  • 29 listopada 2023
  • 1 grudnia 2023
  • wyświetleń: 736

Casting do spektaklu "Pies, który jeździł koleją"

Za nami:

Teatr Mały w Tychach ogłosił casting do spektaklu „PIES, który jeździł koleją” opartego na opowiadaniu Romana Pisarskiego. Poszukiwani są performerzy i performerki, również Ci ze szczególnymi potrzebami, powyżej 25. roku życia, otwarci na pracę z ciałem i słowem, posiadających doświadczenie w pracy ruchowej opartej o improwizację. Mile widziani studenci/absolwenci wydziałów tańca.

Casting do spektaklu "O psie, który jeździł koleją"
Casting do spektaklu "O psie, który jeździł koleją" · fot. Teatr Mały Tychy


Casting będzie miał charakter grupowego spotkania warsztatowego pt . „Ciało w ruchu-przestrzeń czucia”. Podczas czterogodzinnego spotkania (12.00-17.00 z godzinną przerwą), które poprowadzi duet Kolekttacz: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska oraz dramaturżka Monika Czajkowska, zostaną wyłonione maksymalnie 3 osoby, które zostaną zaproszone do współtworzenia spektaklu „PIES, który jeździł koleją”.

Wypełnioną kartę zgłoszeniową należy przesłać na adres: joanna.piwowar@teatrmaly.tychy.pl do 1 grudnia do godziny 14.00.

Wybrane osoby zostaną poinformowane najpóźniej 5 grudnia 2023 r. W informacji zwrotnej osoby zaproszone otrzymają fragment tekstu do przygotowania na casting, który odbędzie się 14 grudnia.

Spektakl realizowany będzie na Scenie Kameralnej Teatru Małego Tychy. Skierowany będzie do młodej widowni od 8 roku życia. Premiera spektaklu planowana jest na 8 marca 2024 roku.

Koncepcja spektaklu- Wierzymy, że mądre oswojenie z trudnym tematem staje się ważnym doświadczeniem na dorosłe życie. Młody widz przeżywa rozstanie częściej niż człowiek dorosły… zmieniające się ciało, dojrzewanie, wkraczanie w nowe obszary świadomości, okres dojrzewania… Emocje i uczucia, które nim targają, są bardzo zmienne - mówią twórcy.

- Oswajamy myśli o nieuchronności zmienności świata, naszych relacji, konieczności wkraczania w zupełnie nową nieznaną rzeczywistość. Niemalże każdy z nas niesie ze sobą historię zwierzęcia, które odeszło, zginęło, zaginęło, które był zmuszony opuścić. Interesuje nas, co dzieje się potem… by poszukać happy endów w tej znanej wszystkim opowieści. Zainspirowane książką - pragniemy podzielić się obrazem, który pozostawi dozę wolności w interpretacji i zaprosi do współodczuwania - wyjaśniają.

PSA tworzą:

  • Kolekttacz - Aniela Kokosza i Paulina Giwer - Kowalewska - koncepcja, reżyseria, choreografia
  • Monika Czajkowska - dramaturgia
  • Joanna Piwowar - Antosiewicz - muzyka, piosenki
  • Agnieszka Nowacka - reżyseria światła, scenografia
  • Julia Kromolicka - kostiumy


Biogramy/

ANIELA KOKOSZA - performerka, pedagożka tańca, choreoterapeutka. Stypendystka Instytutu Muzyki i Tańca, Alternatywnej Akademii Tańca 2015, fundacji Ciało/Umysł 2017, Prezydenta Miasta Gdańska, programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury - Bardzo Młoda Kultura oraz programu wsparcia UMWW “Kultura w drodze”. Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2-letni kurs instruktorski o profilu taniec współczesny w Bydgoszczy oraz Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele. Pracuje pedagogicznie: ze studentami tańca, prowadząc autorskie warsztaty ruchowe, również z osobami z alternatywną motoryką i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym. Interesują ją zagadnienia związane z filozoficzno społecznymi aspektami postrzegania ciał oraz działania dostępnościowe. W 2020 roku założyła kolektyw twórczy Kolekttacz.

PAULINA GIWER-KOWALEWSKA - aktorka, tancerka, performerka. Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Aktorka w spektaklu „blisko” Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak) nagradzanego i prezentowanego na licznych najważniejszych festiwalach/scenach teatralnych na świecie (m.in. Singapur, Norwegia, Irlandia, Francja), „Frajda Granda Bzik” (Kolekttacz/Art Fraction Foundation), „Tu mieszkamy” (Art Fraction Foundation/ Teatr Animacji) oraz „A ciało mówi”(w reż. Anety Jankowskiej/ Teatr Miniatura Gdańsk). Współtwórczyni kolektywu twórczego Kolekttacz, który wraz z Anielą Kokoszą prężnie rozwija tworząc spektakle, wydarzenia, warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych, o różnych potrzebach. Kolekttacz stworzył unikatowy na skale kraju projekt taneczny: proces ze sprawczym udziałem dzieci w wieku 8-12 lat, którego efektem jest spektakl „Ciało ciałko”(prezentowany podczas Forum o Współczesnym Tańcu i Choreografii dla Młodej Widowni(CSD w Poznaniu). Stale współpracuje z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Sokół” prowadząc autorskie warsztaty teatralno- ruchowe dla dzieci oraz z choreografką Izabelą Chlewińską, prowadząc warsztaty z obiektami sensorycznymi Intibag. Współtworzyła projekt międzypokoleniowy, realizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”. Stypendystka „Kultury w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), Alternatywnej Akademii Tańca, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w dziedzinie kultury (2013) oraz programu twórczego Tanz Medien Akademie w Bauhaus Universitat (2011). Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci, rodzin, osób dorosłych (również z osobami z alternatywną motoryką i zagrożonymi wykluczeniem społecznym i edukacyjnym). Interesuje się podnoszeniem kompetencji odbiorców sztuki, wartości i jakości w kulturze dostępnej dla wszystkich niezależnie od miejsca.
Współpracuje z Fundacją Art Fraction Foundation, realizując wydarzenia skierowane dla rodzin, Fundacją Akceptacja prowadząc warsztaty ruchowe dla nastoletniej grupy wsparcia oraz Stowarzyszeniem Zmyślni prowadząc warsztaty dla grupy wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

MONIKA CZAJKOWSKA - reżyserka teatralna i filmowa, scenarzystka, dramaturżka i dramatopisarka. Doktorantka na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, wykładowczyni akademicka (PWSFTViT w Łodzi, AT w Białymstoku). Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału „Artes Liberales” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa. Zdobywczyni Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię spektaklu „Podejdź bliżej” oraz III Nagrody Publiczności w konkursie MONOTEATR #wdomu za monodram filmowy „Ofelia. Działanie (nie)będzie potępione”. Laureatka stypendium MKiDN - Kultura w sieci, dzięki któremu stworzyła projekt „ Cz ęści ciała. Doświadczenie obecności” . Zwyciężczyni 34. Konkursu na Sztukę Teatralną Dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, w ramach którego napisała sztukę „Wychowanie Fizyczne”. Współpracowałam m.in. z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrem w Oknie w Gdańsku, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Jej najbliższa premiera będzie miała miejsce w grudniu 2023 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Ma na koncie wiele krótkich form audiowizualnych (zarówno autorskich jak i wykonywanych na zlecenie), obecnie pracuje nad swoim filmowym debiutem pełnometrażowym. Pracuje na styku teatru i filmu, od pewnego czasu poszerza swoją działalność twórczą o video art’y i performance. Swoje praktyczne działania poddaje refleksji teoretycznej. Bliska jest jej praca z ciałem. Na co dzień ćwiczy jogę.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj