Wiadomości

  • 24 listopada 2023
  • 10 grudnia 2023
  • wyświetleń: 3791

Respondek, Szołtysek i Frele. Tychy po ślonsku, czyli gryfno godka, maszkiety i inksze uciechy

Ślōnsko godka, maszkiety i inksze uciechy - to wszystko w poniedziałek 4 grudnia czekało na uczestników artystycznego spotkania ze Śląskiem w tyskiej bibliotece!

Gala regionalna w Mediatece - 04.12.2023 · fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach


W pięknym dniu górniczego święta czekała na nas w Mediatece prawdziwa uczta kulturalna. Już od pierwszych chwil zauroczył nas Zespół Pieśni i Tańca „Bąble” z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Tychach. Występ w choreografii Joanny Sajewicz zachwycił swym barwnym wykonaniem klasycznych utworów regionalnych.

Później na scenie pojawił się kolejny gość, Krzysztof Respondek mistrz śląskiego dowcipu. Zabawa nabierała tempa, a kolejny artysta Marek Szołtysek, miłośnik gwary i kultury naszego regionu, wprowadził nas w historię tradycji i kultury bożonarodzeniowej. Regionalnego charakteru spotkania nadały też Frele, żeńskie trio wokalne śpiewające covery znanych utworów z tekstem w gwarze śląskiej. Podczas przerwy raczyliśmy się przysmakami kuchni śląskiej i degustowaliśmy prawdziwy smak naszego regionu.

Dodatkową atrakcją dla publiczności były niespodzianki książkowe, wszak to impreza biblioteczna była! A ciekawym dopełnieniem święta była prezentacja literatury regionalnej w Czytelni Głównej oraz wystawa Aliny Bednarz, radnej Sejmiku Województwa Śląskiego zatytułowana „Patriotki ze Śląska”.

- To był niezwykły dzień, pełen wrażeń artystycznych. Tym samym czwarta tyska Gala Regionalna przeszła już do historii. Jesteśmy przekonani, że pozostanie na długo w pamięci naszych czytelników - relacjonują pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

ar / tychy.info

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.