Reklama

Wiadomości

  • 14 listopada 2023
  • 16 listopada 2023
  • wyświetleń: 4590

Tyskie osiedla jednoczą siły w sprawie spalarni. Zdecydowany sprzeciw

W niedzielę 12 listopada koalicja społeczna przeciwna planom lokalizowania spalarni na terenie byłej ciepłowni przy ul. Dojazdowej w Tychach wygłosiła zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy obiektu.

Koalicja społeczna przeciwna planom lokalizowania spalarni na terenie byłej ciepłowni przy ul. Dojazdowej w Tychach
Koalicja społeczna przeciwna planom lokalizowania spalarni na terenie byłej ciepłowni przy ul. Dojazdowej w Tychach wygłosiła zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy obiektu - 12.11.2023 · fot. Stowarzyszenie Tychy Naszą Małą Ojczyzną


- Po wydanej pozytywnej decyzji środowiskowej przez Prezydenta Katowic, która nadała ponownie planom budowy zielone światło, działacze, aktywiści, mieszkańcy oraz radni reprezentujący tyskie osiedla stanęli do dalszej walki o bezpieczeństwo, zdrowie, komfort życia i przyszłość mieszkańców. Zgromadzeni powiedzieli zdecydowane 'NIE' dla lokalizacji obiektu, który będzie miał negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzi - informują przedstawiciele Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

Przypomnijmy:

Decyzję środowiskową dla spalarni w Wilkowyjach wydał w październiku prezydent Katowic jako organ wskazany przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. przeciwko spalarni protestowali mieszkańcy. Do urzędu wpłynęło w tej sprawie wiele petycji. Mimo to, Urząd Miasta Tychy 28 lipca wydał pozytywną decyzję dotyczącą środowiskowych uwarunkowań dla powstania Zakładu Odzysku Energii pn. :„Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania RDF/pre-RDF, w tym odpadów biodegradowalnych, z Odzyskiem Energii Odnawialnej” przy ul. Dojazdowej 10 w Tychach-Wilkowyjach. Wniosek w sprawie budowy spalarni do prezydenta Tychów złożyła spółka Instalmedia sp. z o.o. w grudniu 2020 roku. Teren po nieczynnej elektrociepłowni należy do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC). Nie jest objęty ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W listopadzie 2022 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję prezydenta Tychów w sprawie budowy instalacji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. Pod koniec grudnia było wiadomo, że Andrzej Dziuba został wyłączony z ponownego rozpoznawania sprawy. Miasto złożyło wniosek do SKO o wyznaczenie organu zastępczego. Został nim prezydent Katowic.

W lutym 2023 roku miasto Katowice wydało obwieszczenie o przystąpieniu do ponownego rozpatrzenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. 31 października br. decyzja ta została wydana.

Sprawę szerzej opisujemy w artykule: Prezydent Katowic wydał decyzję środowiskową dla spalarni w Tychach.

Loading...

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.