Reklama

Wiadomości

  • 13 listopada 2023
  • 14 listopada 2023
  • wyświetleń: 877

Posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich Michał Gramatyka i Grzegorz Płaczek

W poniedziałek, 13 listopada rozpoczęła się X kadencja Sejmu. Pierwsze posiedzenie otworzył marszałek-senior Marek Sawicki. Posłowie złożyli ślubowanie. Wśród nich byli Michał Gramatyka z Tychów (Trzecia Droga) i Grzegorz Płaczek z Kobióra (Konfederacja). W inauguracyjnym posiedzeniu Izby uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

1. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - 13.11.2023
1. posiedzenie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - 13.11.2023 · fot. iTV Sejm


Inauguracja nowej kadencji Sejmu miała uroczysty charakter. Do Sejmu przybył m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.

Przed rozpoczęciem obrad Prezydent RP oraz Marszałek Senior złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi św. Jana Pawła II, posłów II Rzeczypospolitej poległych podczas II wojny światowej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Po otwarciu posiedzenia rozległy się dźwięki hymnu państwowego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, następnie do posłów z orędziem zwrócił się prezydent Andrzej Duda. Później głos zabrał Marszałek Senior.

Michał Gramatyka złożył ślubowanie w Sejmie
Michał Gramatyka złożył ślubowanie w Sejmie · fot. iTV Sejm


Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień posłowie złożyli ślubowanie. Jego rotę odczytał Marszałek Senior, następnie każdy z posłów, po wyczytaniu nazwiska przez posła sekretarza, wstał ze swojego miejsca w ławach poselskich i wypowiedział słowo "ślubuję", ewentualnie z dodaniem zdania: "Tak mi dopomóż Bóg". W gronie posłów znaleźli się także reprezentanci z naszego okręgu: Michał Gramatyka z Tychów (Trzecia Droga) i Grzegorz Płaczek z Kobióra (Konfederacja).

Grzegorz Płaczek złożył ślubowanie w Sejmie
Grzegorz Płaczek złożył ślubowanie w Sejmie · fot. iTV Sejm


Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października 2023 r. 117 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.

BM / tychy.info

źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.