Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 lipca 2017
  • 23 lipca 2017

Tychy na 13. miejscu w rankingu najbogatszych samorządów

Według jednego z najbardziej prestiżowych rankingów w Polsce - "Bogactwo samorządów. Ranking dochodów JST 2016", przeprowadzonego przez czasopismo Wspólnota - Tychy, jako miasto na prawach powiatu, znajdują się na 13. miejscu.

Tyski Rynek z lotu ptaka - 17.05.2017
13. miejsce dla Tychów w rankingu zamożności · fot. tychy.info


W Tychach dochód w przeliczeniu na mieszkańca, czyli per capita, wyniósł w ubiegłym roku 4107,77 złotych. Wynik ten cieszy samorządowców, ponieważ trzynasta lokata to najlepsze miejsce naszego miasta na przestrzeni ostatnich 5 lat. Warto również dodać, że w tegorocznym rankingu brano pod uwagę 48 miast na prawach powiatu.

- W 2016 roku dochody samorządowe bardzo silnie (o ponad 15 proc.) wzrosły w gminach, nieco wolniej w miastach na prawach powiatu, zaś wyraźnie spadły w samorządach wojewódzkich - interpretują wyniki autorzy rankingu prof. Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska. - Rok 2016 to kolejny rok - jeszcze bardziej wyraźnego niż poprzednio - obniżenia poziomu wydatków inwestycyjnych samorządów. Spadek ten zaznaczył się we wszystkich kategoriach samorządów, ale najbardziej drastyczny wymiar przybrał w województwach. W 2016 r. wydatki te były ponad dwa razy niższe niż w - i tak marnym - roku poprzednim. Poziom inwestycji samorządowych był najniższy od 2005 roku - dodają.

Tychy na 13. miejscu w rankingu najbogatszych mias


Opracowywane przez prof. Paweł Swianiewicz oraz Julita Łukomska z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS.

BM, kk / tychy.info, źródło: pismo samorządowe Wspólnota

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.