Wiadomości

  • 29 października 2023
  • 12 listopada 2023
  • wyświetleń: 4674

[ZDJĘCIA] Tychy mają nowy mural. Powstał z okazji 65-lecia szkoły

We wtorek 7 listopada odsłonięto mural poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej. Wielkoformatowa praca powstała na ścianie Szkoły Podstawowej nr 11. Tego dnia szkoła świętowała także 65. urodziny! Zobaczcie zdjęcia z uroczystości!

Odsłonięcie muralu Marii Skłodowskiej-Curie i urodziny szkoły - 07.11.2023 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko rozumieć” - powiedziała Maria Curie-Skłodowska. Te słowa przewodzą nauce, a tej tym razem złożyli hołd artyści duetu "Czary-Mury", Marta Piróg i Marek Grela, autorzy malarsko-ceramicznego muralu przedstawiającego dwukrotną noblistkę.

Mural powstał na elewacji Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach, której patronuje właśnie Curie. Z tego też powodu to właśnie tej naukowczyni poświęcone jest to nietypowe dzieło sztuki, będące także jednym z elementów świętowania jubileuszu 65-lecia szkoły. Podczas uroczystości odsłonięcia obecni byli przedstawiciele miasta Tychy, oświaty i lokalnej społeczności oraz uczniowie.

Na muralu możemy doszukać się oprócz portretu noblistki ceramicznych elektronów składających się na atomy radu i polonu w barwach Polski i Francji (krajów, z którymi związana była Skłodowska), a także nawiązań do zjawiska promieniotwórczości i układu okresowego pierwiastków.

Sama Maria Curie-Skłodowska była uparta, odważna i bezkompromisowa - w życiu prywatnym i pracy zawodowej. To pierwsza kobieta, która dostała się na wydział fizyki paryskiej Sorbony i jej pierwsza wykładowczyni, a także… jedna z pierwszych pań, która zrobiła prawo jazdy. Nauka napędzała Curie-Skłodowską do pionierskich działań - mobilność pozwoliła jej zorganizować pierwsze objazdowe pracownie RTG służące diagnostyce rannych żołnierzy, a ścisły umysł i dociekliwość doprowadziły do przełomowych dla medycyny odkryć w dziedzinie fizyki. Została pierwszą laureatką Nagrody Nobla, w dodatku jako pierwsza osoba na świecie otrzymała to wyróżnienie dwukrotnie - w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości (wraz z P. Curie i H. Becquerelem) i z chemii za odkrycie polonu i radu.

O powstawaniu tej wielkoformatowej pracy pisaliśmy w artykule: [FOTO] W Tychach powstaje nowy mural! Gdzie i co to za postać?

skłodowska-curie

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.