Wiadomości

  • 25 października 2023
  • 13 listopada 2023
  • wyświetleń: 2905

[ZDJĘCIA] Tyski pianista Mateusz Krzyżowski już po trasie koncertowej po USA

Na przełomie października i listopada utalentowany tyski Pianista Mateusz Krzyżowski rozpoczął swoją debiutancką trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Zagrał m.in. w Nowym Yorku, Paso Robles, Los Angeles i Seattle. Zobaczcie zdjęcia!

Mateusz Krzyżowski w trasie koncertowej po USA - 11.2023 · fot. Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku


Mateusz Krzyżowski, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego i półfinalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2021, wyruszył w debiutanckie tournée. Podczas koncertów wykonał utwory Paderewskiego, Chopina i Szymanowskiego.

Nasz pianista rozpoczął koncertowanie występem na gali otwarcia XXV Międzynarodowego Festiwalu Chopin & Friends w Merkin Hall w Nowym Jorku w niedzielę 29 października, po którym nastąpił recital w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w poniedziałek 30 października. Trasę kontynuował na Zachodnim Wybrzeżu wraz z występem podczas Festiwalu Paderewskiego w Paso Robles w sobotę 4 listopada. Ostatni koncert Mateusz zagrał 11 listopada w Muzeum Sztuki w Karolinie Północnej.

Pełny program: https://instytutpolski.pl/newyork/2023/10/13/mateusz-krzyzowski-us-tour/

Loading...


Loading...


Trasa koncertowa Mateusza Krzyżowskiego to wynik współpracy Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które ufundowało nagrody specjalne w postaci recitali w polskich placówkach dyplomatycznych w kilku lokalizacjach na świecie. Dzięki staraniom Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, który planował koncerty podczas trasy, pianista otrzymał wizę O-1 dla artystów o wyjątkowych zdolnościach i osiągnieciach.

Mateusz wraca do USA na koncerty w maju 2024 roku!

Koncert Mateusza Krzyżowskiego z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w polskim konsulacie w
Koncert Mateusza Krzyżowskiego z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w polskim konsulacie w Los Angeles - 05.11.2023 · fot. Consulate General of Poland in Los Angeles


Mateusz Krzyżowski grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Mając 12 lat, został prawdopodobnie najmłodszym organistą w Polsce, a na pewno w Archidiecezji Katowickiej - funkcje tę objął w kościele na Wartogłowcu. Studiował grę na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Joanny Ławrynowicz-Just. W październiku 2021 roku dotarł do półfinału XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina.

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, założony w 2000 roku, jest polską placówką dyplomatyczną w Stanach Zjednoczonych, podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Misją Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku jest dzielenie się polskim dziedzictwem, historią i sztuką z amerykańską publicznością oraz promowanie wkładu Polski w sukces światowej kultury. Instytut czyni to poprzez inicjowanie, wspieranie i promowanie współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie sztuk wizualnych, designu, filmu, teatru, tańca, literatury, muzyki oraz w wielu innych aspektach życia intelektualnego i społecznego. Głównym zadaniem Instytutu jest zapewnienie udziału Polski w programach najważniejszych amerykańskich instytucji kulturalnych oraz w dużych inicjatywach międzynarodowych.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.