Wiadomości
- 25 października 2023
- wyświetleń: 367
Zaskórniki na nosie - jak sobie z nimi radzić?
Materiał partnera:
Zaskórniki to drobne niedoskonałości skóry, najczęściej widoczne jako ciemne punkty, choć mogą przybierać również formę białych grudek. Pojawiają się one na różnych typach cery, i to zarówno u nastolatków, jak i osób w dorosłym czy dojrzałym wieku. Zwykle można je zaobserwować na czole, podbródku oraz na nosie, gdzie pojawiają się niezwykle często. Jak bezpiecznie je usuwać i skąd się biorą?
Skąd się biorą wągry na nosie?
Zaskórniki najczęściej są efektem zapchanych porów, w których gromadzi się nadmiar wydzielanego przez skórę sebum. Jeśli mają ciemny kolor, są to tak zwane wągry otwarte, których zawartość zdążyła się utlenić pod wpływem kontaktu z powietrzem. Zaskórniki zamknięte znajdują się pod zewnętrzną warstwą skóry i mają jasny kolor.
Zaskórniki na nosie to częsty problem. Skóra w okolicach nosa szybko się poci, co sprzyja ich powstawaniu. Sprzyjają temu również zabrudzenia obecne w powietrzu czy bakterie przenoszone z dłoni, które osadzają się na powierzchni skóry i wewnątrz rozszerzonych porów. Pory zatykają się także pod wpływem martwych komórek naskórka, które nie są regularnie złuszczane.
Nie wyciskaj zaskórników!
Najprostszym i najszybszym sposobem na pozbycie się nieestetycznych ciemnych punktów na skórze wydaje się ich wyciskanie. Czy jest to jednak bezpieczny i skuteczny sposób? Niezupełnie! Specjaliści nie zalecają wyciskania zmian w domowych warunkach. To prosty sposób do podrażnienia skóry, uszkodzenia jej zewnętrznej warstwy ochronnej, a także nadkażenia zmian, prowadząc do ich dalszego rozwoju.
W najgorszym wypadku pod wpływem wyciskania niewielkie wągry mogą zmienić się w duże zmiany ropne, które będą potrzebowały czasu na pełne zagojenie. Nie wyciskaj zaskórników. Przez sam kontakt dłoni ze skórą twarzy możesz przenieść na nią wiele bakterii. Robisz to także, korzystając z niesterylnych akcesoriów takich jak domowe pęsety.
Musisz wiedzieć, że wyciskanie zaskórników nie tylko osłabia kondycję skóry, ale w dodatku wcale nie jest skuteczne. Rozszerzone pory zazwyczaj szybko znów wypełniają się nadmiarem sebum. Żeby temu zapobiec, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, regularne, dogłębne oczyszczanie i stosowanie kosmetyków, które delikatnie obkurczą pory skóry. Samo wyciskanie zaskórników nie zażegna problemu - może być jedynie rozwiązaniem tymczasowym, i to nie zawsze dobrym w skutkach.
Oczyszczanie skóry z wągrów - sięgnij po odpowiednie kosmetyki!
Jeśli zmagasz się z wągrami w okolicach nosa, przede wszystkim sięgnij po odpowiednie kosmetyki oczyszczające. Niektóre z nich, w tym przede wszystkim maseczki i plastry, mogą przynosić właściwie natychmiastowe efekty. Takie produkty nakłada się na skórę na kilkanaście minut. Po tym czasie delikatnie odrywa się je od jej powierzchni, a one wyciągają zanieczyszczenia z porów. Specjalne profilowane plastry na nos idealnie pasują na te rejony twarzy i ułatwiają usunięcie nieestetycznych zmian ze skóry.
Pamiętaj, że w walce z zaskórnikami ważna jest również profilaktyka, czyli w tym przypadku dokładne i regularne oczyszczanie skóry twarzy. Jeśli często pojawiają się na niej wągry, stosuj kosmetyki o głęboko oczyszczającym działaniu. Nie pomijaj również innych kroków pielęgnacji skóry, w tym złuszczania martwego naskórka. Bez niego komórki naskórka mogą gromadzić się w rozszerzonych porach i stać się bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników.