Reklama

Wiadomości

  • 9 października 2023
  • 12 października 2023
  • wyświetleń: 7940

Znamy wyniki X edycji Budżetu Obywatelskiego w Tychach

Znamy już wyniki głosowania na projekty zgłoszone do tyskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. Do realizacji w roku 2024 przeszło 98 zadań!

plac zabaw, budżet obywatelski
Zdjęcie ilustracyjne · fot. MZBM Tychy


Wśród zwycięskich projektów 17 dotyczy całego miasta, a 81 określonego rejonu miasta. W przyszłym roku powstaną, m.in. wiaty rowerowe na terenie Tychów, ogród sensoryczny w Parku Górniczym czy tor do biegów przeszkodowych w Parku Suble. Przeszły także zadania związane z kastracją i czipowaniem właścicielskich psów i kotów, organizacja warsztatów fotograficznych dla dorosłych czy warsztaty dla rodziców poświęcone tematyce hejtu i depresji wśród młodzieży.

Spośród 31 propozycji poddanych pod głosowanie w ramach zadań ogólnomiejskich dotyczących całego miasta, mieszkańcy wybrali te, które zostaną zrealizowane przez miasto w 2024 roku. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy wolne środki finansowe, które pozostały po wprowadzeniu do realizacji wygranych zadań rejonowych zostały przesunięte na realizację zadań ogólnomiejskich. W związku z tym łączna pula środków na zadania ogólnomiejskie została zwiększona, co umożliwiło wprowadzenie do realizacji 17 zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Z puli rejonowej zostało pozostało 884 657 zł, które zgodnie z regulaminem powiększyły pulę ogólnomiejską - mówi Iwona Bińkowska naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. - Zgodnie z zapisami Ustawy o Samorządzie gminnym wysokość środków finansowych, przeznaczonych na budżet obywatelski powinna wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Aby spełnić powyższy zapis, do podanej kwoty dodano z budżetu miasta: 88 120 zł. Ostatecznie na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1 472 777 zł.

Tegoroczna frekwencja w głosowaniu wyniosła 15,31% - głosy oddało 17 482 tyszan (w ubiegłym roku było to 12,85%).

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom za oddane głosy - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

- Aktywność i zaangażowanie mieszkańców ma realny wpływ na rozwój Tychów. Dzięki temu miasto może realizować projekty, które naprawdę odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. Coraz lepsze warunki życia, rozwój infrastruktury, projekty integracyjne i prospołeczne - razem tworzymy przestrzeń, w której każdy może czuć się dobrze.

Wyniki głosowania dostępne są na stronie: https://razemtychy.pl/budzet-obywatelski/aktualnosci-budzet-obywatelski/4590-projekty-wybrane-do-realizacji

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.