
Wzrost kosztów mediów i usług obcych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania THT w oczywisty sposób jest zależny od aktualnej sytuacji gospodarczej. Zarząd Spółki nie ma na to wpływu, za wyjątkiem korzystania z możliwych przepisami prawa ulg. Wszystkie umowy na usługi obce zawierane są w ramach postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
Umowy najmu zawarte z najemcami lokali handlowych swoją treścią i warunkami w nich zawartymi nie odbiegają od innych umów najmu stosowanych na podobnych obiektach handlowych. Poniżej przedstawiam malejący poziom zużycia energii elektrycznej na obiekcie THT w okresie od 2021 do 2023 r.: 2021 rok - 1 154 MWh; 2022 rok - 1 037 MWh; do 30.06.2023 roku - 506 MWh.
W celu obniżenia zużycia energii elektrycznej podjęto następujące działania:
- uruchomiono i przywrócono poprawne działanie systemu centralnego ogrzewania w obiekcie,
- wymieniono osiem wyeksploatowanych kurtyn powietrznych starej generacji na cztery kurtyny powietrzne,
- dokonano modernizacji oświetlenia części wspólnych głównej hali targowej oraz oświetlenia dziennego i nocnego w pawilonach handlowych,
- dokonano modernizacji oświetlenia w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych hali głównej oraz w pawilonach zewnętrznych,
- wyłączono czasowo z użytkowania oświetlenie uliczne będące na terenie obiektu, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego natężenia światła, mającego wpływ na bezpieczeństwo osób i mienia,
- dokonano przepięcia w rozdzielnicy elektrycznej i zmiany sterowania oświetleniem dziennym i nocnym w pawilonach handlowych,
- po wyłączeniu głównego oświetlenia zostaje włączone oświetlenie inteligentne tzw. krokówki.
Na inwestycje, remonty i modernizacje THT w 2022 i 2023 roku przeznaczono ponad 1 230 000 zł. Na kwotę tę składają się m.in. dostosowanie pomieszczeń do wynajęcia dla nowych najemców, naprawa znacznej powierzchni dachu i zadaszeń, remont pomieszczeń higieniczno - sanitarnych, wymiana części markiz zewnętrznych, kamer obrotowych, klimatyzatorów, nagrzewnicy.
Aktualnie Spółka ma zawartą umowę z firmą zewnętrzną na usługę konserwacji i całodobowego pogotowia technicznego wraz z zabezpieczeniem miejsca występowania awarii oraz stwierdzeniem przyczyn awarii, jak również wykonaniem napraw awaryjnych. Należy zauważyć, iż wyżej wymieniona firma wzywana jest jedynie w przypadkach, gdy naprawy awaryjne wymagają specjalistycznej wiedzy i wykorzystania sprzętu przez wykwalifikowanych pracowników. Natomiast bieżąca konserwacja urządzeń oraz usuwanie drobnych usterek i awarii, a także wykonywanie bieżących prac naprawczych i remontowych w obiekcie, jest realizowana w całości przez pracowników technicznych Spółki.
Nikt nikogo nie ostrzegał o wypowiedzeniu umowy podczas nielegalnego rozpowszechniania ulotek. Nie ulega jednak wątpliwości, że treść rozpowszechnianej ulotki godziła w dobre imię spółki oraz obiektu THT.
Wczytując się wnikliwie w opinię kancelarii prawnej, która zawarła w niej dwa warianty przeniesienia zarządzania obiektem na inny podmiot, zauważyć należy, iż jest to proces skomplikowany zarówno prawnie, jak i organizacyjnie.
Ostatnie spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia w gronie doradców prawnych i finansowych (wspólnie akceptowanych przez obie strony), jakie miało miejsce w dniu 11 września 2023 r. zakończyło się ustaleniem dalszych kroków o charakterze formalnym, jakie każda ze stron zobowiązuje się podjąć, aby móc w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami osiągnąć wspólnie zakładany cel.
To proces skomplikowany, ponieważ dotyczy majątku publicznego o wartości ponad 20 milionów złotych. Proces wymagający przygotowania zarówno po stronie spółki (wykonanie analizy ekonomiczno - finansowej), jak i po stronie stowarzyszenia, które w chwili obecnej nie jest od strony formalno-prawnej przygotowane do zarządzania halami. Informacja taka została przekazana przedstawicielom stowarzyszenia, którzy zobowiązali się podjąć stosowne działania. Niestety mam poczucie, że obecne działania to próba wywarcia nacisku i spełnienia personalnych ambicji niektórych członków stowarzyszenia.
Chciałabym jasno podkreślić, wbrew pojawiającym się pogłoskom, że ani Gmina Miasta Tychy, ani spółka "Śródmieście" nie zamierza likwidować Tyskich Hal Targowych. Co więcej - nigdy takich planów nie było, nigdy go nie rozważano i nigdy dotąd taki argument w żadnej dyskusji nie padał.
Jestem zdumiona rozpowszechnianiem w mediach informacji o groźbie zamknięcia THT. Informacje takie są bardzo szkodliwe, zarówno dla samego właściciela THT, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy przecież od wielu lat świetnie prosperują i budują markę THT. Takie nieprawdzie doniesienia mogą realnie spowodować nagły odpływ klientów hal targowych, a w konsekwencji doprowadzić do zamknięcia firm i wielu ludzkich dramatów. Podkreślam - mówienie o zamknięciu Tyskich Hal Targowych mija się z prawdą i jest całkowicie nieodpowiedzialne.
Na bieżąco prowadzone są działania zmierzające do podniesienia standardu obiektu, jak też komfortu podmiotów prowadzących działalność na ich terenie oraz kupujących. Jestem otwarta na współpracę i konstruktywną rozmowę, o czym wielokrotnie najemców informowałam.
Sytuacja Tyskich Hal Targowych jest stabilna. Zawierane są umowy z nowymi najemcami, w szczególności w miejscach atrakcyjnych sprzedażowo (obecnie posiadamy 21 wniosków oczekujących na zwolnienie poszczególnych miejsc najmu). Tylko we wrześniu wynajęto lokale w hali głównej obiektu o łącznej powierzchni prawie 300 m2.
Pomiędzy Spółką Śródmieście Sp. z o.o. a zdecydowaną większością najemców Tyskich Hal Targowych nie ma żadnych nieporozumień, a wszystkie bieżące sprawy dotyczące funkcjonowania obiektu są załatwiane bez zbędnej zwłoki.
Jedną z głównych bolączek, jakie zgłaszają nam klienci, to zbyt krótko otwarte punkty handlowe. Zamykanie lokali już o godz. 16.00 nie daje możliwości zrobienia zakupów osobom pracującym. Problem ten też jest podnoszony przez samych najemców, którzy dziwią się, że inni zamykają się o godz. 16.00, co niewątpliwie negatywnie wpływa na wizerunek obiektu w oczach klientów. Osoby będące na emeryturze traktują tutejszy handel poniekąd jako zajęcie czasu, natomiast osoby w wieku produkcyjnym zwracały nam na to uwagę, przez co Spółka czyniła starania, aby handel na wszystkich boksach odbywał się w stałych godzinach, tak by nie wprowadzać klientów w błąd. Nasze działanie spotkało się niestety z protestem ze strony niektórych najemców. Oczywistym jest, że obiekt i stoiska muszą być otwarte w godzinach dogodnych dla wszystkich klientów, co z jednej strony wpłynie na pozytywny odbiór całego obiektu, a z drugiej pozwoli na generowanie sprzedawcom wyższego zysku.
Pandemia COVID-19 na długi czas ograniczyła działalność najemców lokali handlowych, ale uważam, że aktualnie Tyskie Hale Targowe rozwijają się po tym ciężkim dla nas wszystkich okresie. Dzięki naszemu wysiłkowi powstają tu nowe przestrzenie - i to nie tylko handlowe, ale również rekreacyjno - sportowe. Mam tutaj na myśli duży klub sportowy, który zagospodarował znaczną część nie wynajmowanych od ponad 8 lat powierzchni. Duży sklep społeczny - pierwszy taki sklep w całej Polsce. Reaktywowano punkt gastronomiczny na piętrze Tyskich Hal Targowych, otwiera się także wiele nowych sklepików i nowych działalności, których dotychczas na obiekcie nie było.
Tyskie Hale Targowe ze swoją ofertą docierają poprzez reklamy:
- w lokalnej gazecie Twoje Tychy,
- na bilbordach,
- na tablicach wielkowymiarowych,
- przez media społecznościowe,
- przez organizację ogólnopolskich akcji społecznych,
- poprzez organizację regionalnych wydarzeń, na które zjeżdżają się sprzedawcy z całego kraju.
Niewielka liczba najemców, przyzwyczaiła się poniekąd do tzw. „monopolu” i każdy nowy punkt otwierany na THT postrzegają jako niesprawiedliwą konkurencję, gdyż dotychczasowe, niepisane zasady taki monopol im zapewniały. Z drugiej jednak strony zapominają, że im więcej innych najemców, tym mniejsze miesięczne opłaty z tytułu mediów oraz usług obcych. Wynajmując lokale dla nowych kupców odciążamy finansowo dotychczasowych najemców, co jednak nie spotyka się z pozytywną reakcją niektórych najemców.
Liczę na większą otwartość ze strony najemców lokali handlowych na terenie THT - zarówno na klientów, jak i na pomoc w przekazywaniu informacji o oferowanych produktach i usługach, abyśmy wspólnymi siłami jeszcze bardziej mogli zachęcać klientów do robienia tutaj zakupów.
Z poważaniem,
Katarzyna Ptak, Prezes Zarządu „Śródmieście” Sp. z o.o.