Wiadomości
- 12 października 2023
- wyświetleń: 5184
500 km po górach. Andrzej Kowalczyk ukończył Główny Szlak Beskidzki dla Natalki!
W poniedziałek 2 października o godz. 5.00 rano wystartował projekt Ekstremalnego Biegu 500 kilometrów po górach trasą Głównego Szlaku Beskidzkiego, który zakończył się już w poniedziałkowy wieczór 9 października! Tyszanin Andrzej Kowalczyk swoją wyprawę dedykował swojej krajance, rocznej wojowniczce Natalce Diakończyk, która od miesięcy zbiera na operację nóżki. Skomplikowany i drogi zabieg ma ją uchronić przed amputacją.
Główny Szlak Beskidzki to najdłuższy znakowany szlak w Polsce. Do przebiegnięcia jest 500 kilometrów - to jak droga z Tychów nad Bałtyk, a dodatkowo trzeba pokonać w górę i w dół 20 kilometrów zbiegów i podbiegów. Trasa wiedzie z Wołosatego (Bieszczady) do Ustronia (Beskid Śląski).
- 29 września o godzinie 23:59 nastała wyczekiwana chwila... Zielony pasek zbiórki środków na NAJWAŻNIEJSZĄ OPERACJĘ Natalki, został w 100% załadowany. Ale my nie kończymy tego, co rozpoczęliśmy, a dopiero zaczynamy. Wpłacać na Natalkę można (i trzeba) nadal, ponieważ to tylko pierwsza, z zaplanowanych 4-5 operacji. Po drodze są kosztowne rehabilitacje, podawanie kosztownych leków przed i po zabiegach, wyjazdy - ogromne wydatki - mówił przed startem Andrzej Kowalczyk.
Loading...
Bieg był relacjonowany na żywo za pomocą kanału Andrzeja Kowalczyka w mediach społecznościowych „Sportowa Perspektywa”- https://www.facebook.com/SportowaPerspektywa oraz za pomocą kanału siepomaga.pl. Biegacz miał przy sobie nadajnik GPS, który pozwolił śledzić postępy na trasie, ukazując ile zostało mu do końca, na którym jest kilometrze, w jakich rejonach, z jaką średnią prędkością się porusza itd. Postępy Andrzeja można było śledzić pod linkiem: http://poltrax.live/gsb-andrzej
Loading...
Loading...
W trasie towarzyszyło mu kilku przyjaciół, którzy pełnili rolę supportu - dojeżdżając samochodem w miejsca, gdzie szlak przecina się z drogą, aby tyszanin mógł napełnić bidony, zjeść coś czy przebrać się przed dalszą trasą. Bieg miał również SUPPORT STACJONARNY w postaci osób, które podczas trwania wyprawy rozsyłały plakaty akcji i nagłaśniały zbiórkę internecie.
O Natalce
Mała tyszanka urodziła się jako wcześniak w ciężkim stanie, z wrodzonym zapaleniem płuc oraz niewydolnością oddechową. To nie koniec złych wieści. Lekarze poinformowali rodziców o wylewie wewnątrzczaszkowym I i II stopnia oraz ubytku w serduszku... Pierwsze 2 tygodnie życia spędziła w inkubatorze. Po prawie 3. tygodniach wyszła do domu z zaleceniem kontroli aż u 8 specjalistów! Wtedy też zaczęła się jej praca z fizjoterapeutą, która trwa do dziś ze względu na obniżone napięcie mięśniowe...
Do tego momentu historia Natalki wyglądała zapewne podobnie, jak u innych dzieci przedwcześnie urodzonych. Niestety zmieniło się to pod koniec maja tego roku - wtedy to została postawiona druzgocąca diagnoza.
Szpotawe podudzie, które towarzyszy Natalii od urodzenia, nie ma podstawy fizjologicznej i nie zniknie wraz z rozwojem dziecka. Niestety to wrodzony staw rzekomy kości piszczelowej. Wada ta jest wynikiem rzadkiej, nieuleczalnej choroby genetycznej - Neurofibromatozy typu 1.
Wrodzony staw rzekomy jest bardzo trudny do wyleczenia. Wygięta kość piszczelowa wcześniej czy później złamie się i nigdy poprawnie się nie zrośnie, a wtedy właśnie wytworzy się tzw. staw rzekomy. Noga przez to będzie się łamać ponownie, a tym samym przestanie rosnąć prawidłowo. Stanie się krótsza od nogi zdrowej... Niepowodzenia w leczeniu często prowadzą do AMPUTACJI! Jedyną nadzieją na uratowanie nóżki Natalii jest kosztowna, skomplikowana, wieloetapowa operacja w Paley European Institute.
Link do zbiórki:
Natalka ma też swoją grupę na Facebooku: https://m.facebook.com/groups/291693766155467/?ref=share, gdzie będą wystawiane wszystkie przedmioty na licytację oraz gdzie prywatni darczyńcy mogą wystawiać od siebie swoje przedmioty, by wspomóc ją w zbiórce.
Loading...
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.