Wiadomości

  • 7 września 2023
  • 10 września 2023
  • wyświetleń: 3550

OREW już po przebudowie! Nowe pomieszczenia będą służyć niepełnosprawnym

W czwartek 7 września uroczyście otwarto nowo wybudowaną część Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy al. Niepodległości 90 w Tychach!

OREW już po przebudowie! Nowe pomieszczenia będą służyć niepełnosprawnym - 07.09.2023 · fot. UM Tychy


W nowej przestrzeni znalazły się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Wiemy, w jak trudnej sytuacji znajdują się rodzice dzieci niepełnosprawnych i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki rozbudowie ośrodka dorośli niepełnosprawni będą mieli zapewnioną opiekę, a ich rodzice choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi - mówi Andrzej Dziuba prezydent Tychów.

Rozbudowa była od dawna wyczekiwana przez rodziców dorosłych niepełnosprawnych. Do tej pory w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW mogły przebywać osoby tylko do 25-roku życia, pojawiał się więc problem co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi.

- Nasza placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 52 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli, którzy do tej pory korzystali ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Od września osoby te będą przebywać w naszym ośrodku przy al. Niepodległości - dodaje Ewa Pawlak.

Dodatkowo w OREW-e znajduje się także punkt wczesnej interwencji. Rocznie trafia do niego ok. 150 dzieci w wieku od 0-7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem wystąpienia tych zaburzeń. Działalność ośrodka jest bezpłatna dla podopiecznych. Ośrodek utrzymuje się z dotacji celowych, które starczają jedynie na bieżące potrzeby.

W ramach inwestycji opiewającej na ponad 12 mln złotych dobudowano nowe parterowe skrzydło budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni znalazły się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Wyremontowano także elewację istniejącego budynku, a w ogrodzie ośrodka powstała spacerowa ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Wokół ośrodka pojawiły się także nowe nasadzenia - drzewa i krzewy.

- Los ośrodka szczególnie leżał nam na sercu. Nigdy nie było wątpliwości, jak bardzo ważna jest to inwestycja. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w jej realizację - mówiła podczas uroczystości Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. - Jestem przekonana, że nowy, świetnie wyposażony budynek, da Państwu zupełnie nowe możliwości, a podopiecznym pozwoli na funkcjonowanie w jeszcze lepszych warunkach, niż do tej pory. Niech służy Państwu jak najlepiej.

Podczas czwartkowego wydarzenia, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tychach świętowały także jubileusze - OREW 30-lecie, a PSONI 60 lecie.

- Pomoc osobom z niepełnosprawnościami wymaga ogromnego poświęcenia i miłości - mówiła zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. - Za tą pomoc chciałam serdecznie podziękować wszystkim byłym i obecnym pracownikom ośrodka i stowarzyszenia.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.