Reklama

Wiadomości

  • 4 września 2023
  • 16 września 2023
  • wyświetleń: 2467

[ZDJĘCIA] Witaj szkoło! Dla 15 tysięcy tyskich uczniów zabrzmiał pierwszy dzwonek

Rok szkolny w Tychach rozpoczęło blisko 15 tysięcy uczniów. Miejskie uroczyste rozpoczęcie odbyło się 4 września o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. Zobaczcie zdjęcia!

Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach - 04.09.2023 · fot. Piotr Podsiadły / UM Tychy


W miejskiej uroczystości inaugurującej nowy rok szkolny udział wzięli między innymi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów, Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta, Barbara Konieczna - Przewodnicząca Rady Miasta Tychy oraz przedstawiciele Miejskiego Centrum Oświaty.

- My, z perspektywy rodziców, którzy edukację mamy już za sobą wspominamy szkołę bardzo dobrze - jako fantastyczny okres w naszym życiu. Mam takie życzenie, żeby nasze dzieci pamiętały ten okres tak samo - mówił podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w SP nr 13 Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i dodał: - Aby tak było szkoła musi współdziałać z rodzicami i z dziećmi. Powinna być otwarta, przyjazna i bardzo duża rola rodziców w tym wszystkim. Sam byłem przewodniczącym rady rodziców - wiem jak olbrzymi wpływ mają na funkcjonowanie szkoły.

W tym roku szkolnym w klasach pierwszych naukę rozpocznie 1270 uczniów.

- Chciałbym również uspokoić rodziców - wiem, że każdy oddający swoją pociechę do szkoły ma jakieś obawy. W Tychach oświata jest na bardzo wysokim poziomie. To nie są tylko rankingi, które sytuują nas na topie, jeżeli chodzi o wyniki czy liczbę laureatów olimpiad. Tyska oświata to są fantastyczni ludzie, fantastyczni nauczyciele i dziś, korzystając z okazji, za pracę wszystkich nauczycieli i pedagogów chcę serdecznie podziękować - mówił Andrzej Dziuba.

W Tychach naukę rozpoczyna 14 822 uczniów (o ośmiu mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym). 9250 dzieci w szkołach podstawowych (w tym 1270 „pierwszaków”), 2557 to uczniowie liceów ogólnokształcących, a 2136 - techników oraz 679 - szkół branżowych. W szkole podstawowej specjalnej naukę podejmuje 115 uczniów, w szkole branżowej specjalnej - 35 oraz w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy - 50 osób.

Nowy rok przedszkolny rozpoczynają także maluchy z tyskich przedszkoli, których jest około 3070.

W trakcie naboru w Tychach uruchomionych zostało dodatkowych sześć oddziałów w publicznych tyskich szkołach ponadpodstawowych, aby zapewnić miejsca chętnym kandydatom. W większości placówek klasy są wypełnione, pojawiają się jednak pojedyncze wolne miejsca.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.