Reklama

Wiadomości

  • 6 września 2023
  • 8 września 2023
  • wyświetleń: 315

Jak spakować tornister? Tyski Sanepid radzi

W szkołach wybrzmiał "pierwszy dzwonek". We wtorek uczniowie zarzuca tornistry na plecy i ruszą na lekcje. Warto pamiętać co zrobić, by tornistry były bezpieczne.

dzieci, tornister, szkoła, rozpoczęcie roku szkolnego
fot. freepik.com


Źle spakowany, zbyt ciężki, nieodpowiednio noszony tornister może być przyczyną wielu schorzeń u młodych ludzi. Do najcięższych konsekwencji długotrwałego noszenia za ciężkiego plecaka należy skolioza czyli skrzywienie boczne kręgosłupa, czy problemy z miednicą ale również problemy z wentylacją płuc wskutek postawy wymuszonej złym (lub źle noszonym) przeciążonym tornistrem.

Dlatego z końcem wakacji tyski Sanepid rozpoczął akcję informacyjną "Lekki tornister".

Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przypominają o kilku prostych zasadach, by uniknąć wspomnianych zagrożeń. Przede wszystkim do szkolnego plecak powinno się pakować tylko to, co niezbędne.

- Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Tornister należy nosić na oby ramionach - radzą.

Tyscy inspektorzy dodają, że tornister powinien posiadać odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar być rozłożony symetrycznie.

Waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała ucznia.

raz / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.