Wiadomości

  • 1 września 2023
  • 4 września 2023
  • wyświetleń: 1066

Dzieci i młodzież wracają do szkół

Przed uczniami ostatni weekend wakacji. W poniedziałek dzieci oraz młodzież wrócą do szkół, w których oficjalnie rozpoczną nowy rok szkolny. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą prowadzone od wtorku. W tyskich szkołach naukę rozpocznie blisko 15 tysięcy uczniów.

dzieci, tornister, szkoła, rozpoczęcie roku szkolnego
Dzieci i młodzież wracają do szkół · fot. freepik.com


W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się nietypowo, bo 4 września. Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji. Jeśli pierwszy dzień szkoły wypada w piątek lub sobotę, rozpoczęcie jest przenoszone na najbliższy poniedziałek. Rok szkolny potrwa do 22 czerwca. Ferie zimowe w województwie śląskim zaplanowane są od 17 lutego do 2 marca 2024 roku. A jak nowy rok szkolny w Tychach wygląda w liczbach?

W Tychach naukę rozpocznie 14 822 uczniów (o ośmiu mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym). 9250 dzieci w szkołach podstawowych (w tym 1270 „pierwszaków”), 2557 to uczniowie liceów ogólnokształcących, a 2136 - techników oraz 679 - szkół branżowych. W szkole podstawowej specjalnej naukę podejmie 115 uczniów, w szkole branżowej specjalnej - 35 oraz w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy - 50 osób. Nowy rok przedszkolny rozpoczynają także „maluchy” z tyskich przedszkoli, których jest około 3070.

W trakcie naboru w Tychach uruchomionych zostało dodatkowych sześć oddziałów w publicznych tyskich szkołach ponadpodstawowych, aby zapewnić miejsca chętnym kandydatom. W większości placówek klasy są wypełnione, pojawiają się jednak pojedyncze wolne miejsca.

Miejska inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 o godzinie 9:00. W ceremonii udział weźmie Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta ds. społecznych.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.