Reklama

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 1525

W Tychach jest (w miarę) bezpiecznie. Przedstawiono raport

Tychy znalazły się poza setką najniebezpieczniejszych miast w kraju. W mieście w 2022 roku dokonano także o wiele mniej najcięższych przestępstw niż w porównaniu do innych miejscowości.

akta, dochodzenie, policja, kajdanki
fot. KMP Bielsko-Biała


W opublikowanym rankingu "Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców (w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dla powiatów z 2022 roku)" znalazło się kilkaset miejscowości z całego kraju.

Jak się okazuje, statystycznie rzecz biorąc, najniebezpieczniej jest w Mysłowicach (1. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 359,3 Wykrywalność: 98 procent Kryminalne: 13,0 Gospodarcze: 342,9 Drogowe: 1,9); w Wąbrzeźnie (2. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 94,0, wykrywalność: 96 procent. Kryminalne: 5,7 Gospodarcze: 85,4 Drogowe: 2,3) oraz w Grajewie (3. pozycja w rankingu. Przestępstwa: 87,6 , wykrywalność: 98 procent. Kryminalne: 6,8 Gospodarcze: 78,2 Drogowe: 2,1)

Jeśli chodzi o Tychy, to miasto zostało sklasyfikowane na 167. pozycji w rankingu (przestępstwa: 24,9. Wykrywalność: 75 procent Kryminalne: 12,4 Gospodarcze: 10,2 Drogowe: 1,5).

Jak jednak wyjaśniają autorzy rankingu, liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest jedynie pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej.

Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. Dla pełniejszego obrazu do tabeli zostały dodane informacje o przestępstwach o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym - wszystkie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności - im wyższy poziom tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców — podkreślają.

Dodają, że pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii. 

Biorąc pod uwagę ranking, warto jednak przyjrzeć się innemu, dotyczącemu najcięższych przestępstwa, a więc "Miasta w Polsce z największą liczbą przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu stwierdzonych na 1000 mieszkańców (w oparciu o dane GUS dla powiatów z 2022 roku)".

Jak opisują jego autorzy z portalu polskawliczbach.pl, „Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu obejmują dużą i zróżnicowaną grupę przestępstw oraz zdarzeń, w których prawo karne chroni życie i zdrowie człowieka. W pierwszej kolejności wskazać zatem należy na zbrodnię zabójstwa, a także występki ciężkiego oraz średniego uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek lekki, tzn. trwający poniżej 7 dni, także jest przestępstwem, jednakże ściganym wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Do drugiej grupy przestępstw zaliczyć należy przestępstwa związane z bójką, pobiciem oraz użyciem niebezpiecznego narzędzia w trakcie bójki. Do trzeciej grupy należą przestępstwa związane z przerywaniem ciąży oraz okresem połogu. Pozostałe przestępstwa z tej kategorii, to przestępstwa związane z nieudzieleniem pomocy, namawianiem do samobójstwa oraz narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. To ostatnie przestępstwo charakterystyczne jest m.in. dla spraw dotyczących błędów lekarskich”.

W tym zestawieniu przoduje Sopot, Gorzów Wielkopolski oraz Zakopane. Tychy znalazły się na 207. pozycji.

raz / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.