Wiadomości

  • 10 września 2023
  • 12 września 2023
  • wyświetleń: 3632

[Historyczne zdjęcie] Kombinat Ogrodniczy w Tychach

W naszym niedzielnym cyklu 'Historyczne zdjęcie" przedstawiamy fotografię szklarni, które stanowiły część Kombinatu Ogrodniczego w Tychach.

Kombinat Ogrodniczy w Tychach, historyczne zdjęcie
Kombinat Ogrodniczy w Tychach · fot. archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Kombinat Ogrodniczy jako przedsiębiorstwo państwowe założony został z inicjatywy władz wojewódzkich 1 kwietnia 1967 roku, na wschodnich terenach przemysłowych. Jego celem było dostarczanie warzyw oraz kwiatów na okoliczny rynek - dawnego województwa katowickiego.

Jak pisze Agata Berger-Połomska z Działu Historii Miasta w artykule na stronie Muzeum Miejskiego w Tychach:

"Projekty oraz kosztorysy obiektów szklarniowych zlecono Wojewódzkiemu Biuru Projektów Budownictwa Wiejskiego w Warszawie, a generalne wykonawstwo Kombinatu powierzono Katowickiemu Przedsiębiorstwu Inżynierii Miejskiej. Przebiegiem i postępem prac na obiektach szklarniowych niezwykle mocno interesował się I sekretarz KW PZPR - Edward Gierek; dzięki jego wsparciu z łatwością otrzymywano trudno dostępne materiały i urządzenia niezbędne do budowy.

Już we wrześniu 1968 roku przekazano do użytku mieszkania w pierwszym budynku mieszkalnym Kombinatu dla 25 rodzin. Kolejno oddawano do użytku: budynek socjalno-administracyjny, hotel oraz stołówkę. Jeszcze w grudniu 1968 roku uruchomiona została magistrala ciepłownicza, dzięki czemu w styczniu 1969 roku zorganizowano trzy pierwsze szklarnie wolnostojące przynależące do tzw. Działu I. W szklarniach tych, widocznych na fotografii, nasadzone zostały róże.

Od 1969 do 1972 roku stopniowo oddawano do użytku kolejne obiekty szklarniowe, by ostatecznie objęły one swoją powierzchnią, pod koniec 1972 roku 12 hektarów, zwiększając swój zasięg w 1975 roku do 20 ha. Ogromne ilości kompostów pod uprawy pozyskiwane były z własnej kopalni torfu, uruchomionej w Kryrach k. Pszczyny.

Wyłoniona kadra kierownicza wysyłana była na praktyki szkoleniowe za granicę oraz do innych przedsiębiorstw tego typu usytuowanych w kraju. Pracownicy wyjeżdżali, by prezentować swoje uprawy, na wystawy kwiatów, uzyskując wyróżnienia, dyplomy i puchary za hodowlę niezwykłej urody goździków, gerber, a także róż - stanowiących znak rozpoznawczy tyskiego Kombinatu Ogrodniczego. Od II poł. lat 70. rozszerzono asortyment warzyw i kwiatów szklarniowych, w tym o warzywa gruntowe, jak chociażby ogórki i pomidory.

Pod koniec lat 80. XX wieku Kombinat Ogrodniczy działał w ramach Spółki Akcyjnej Iglopol. Uległ rozwiązaniu w 1990 roku".


Bibliografia:

  • Kronika Kombinatu Ogrodniczego, ze zbiorów MMT
  • Tychy. Zarys rozwoju miasta i powiatu, pod red. J. Kantyki, Katowice 1975 rok.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj