Wiadomości

  • 3 września 2023
  • wyświetleń: 4740

[Historyczne zdjęcie] Galeriowiec na osiedlu B i magiel elektryczny

Skoro weekend, to czas na kolejne zdjęcie z archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach. Tym razem udostępniamy fotografię Galeriowca na osiedlu B, w którym mieścił się punkt przyjęć "Magla Elektrycznego". To miejsce spełniało pewną funkcję społeczną... Jaką?

Galeriowiec na osiedlu B i magiel elektryczny. lata 80.,  historyczne zdjęcie
Galeriowiec na osiedlu B i magiel elektryczny. lata 80. · fot. autor nieznany / Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Na zdjęciu widoczny jest fragment galeriowca, pięciokondygnacyjnego budynku mieszkalnego przy ulicy Bukowej 22 na osiedlu B. Przy drzwiach wejściowych wisiała tablica z napisem: „Tyska Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tychach, Magiel Elektryczny - Punkt Przyjęć - czynny - za wyjątkiem dni świątecznych w każdą środę…”.

Barbara Kopia z działu fotografii Muzeum Miejskiego wyjaśnia:

- Punkty usługowe z maglem elektrycznym, znajdowały się w Tychach na różnych osiedlach, działały od lat 60. XX wieku. W miejscach tych spotykały się kobiety, omawiały bieżące wydarzenia oraz wymieniały się uwagami na różne tematy.

Galeriowiec zaprojektowała arch. Maria Czyżewska jako uzupełnienie zabudowy z lat 50. XX wieku na osiedlu B, został oddany do użytku w 1962 roku.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj