Reklama

Wiadomości

  • 27 września 2023
  • 1 października 2023
  • wyświetleń: 5677

Chaotyczne parkowanie ciężarówek w rejonie fabryki Fiata. Służby interweniują

W rejonie fabryki Fiata - na ulicach Turyńskiej, Oświęcimskiej i Lędzińskiej występuje problem z nieprawidłowym parkowaniem samochodów ciężarowych. Chodnik jest notorycznie blokowany przez pojazdy. O utrudnieniach powiadomiła nas czytelniczka na przełomie lipca i sierpnia. Policja i straż miejska interweniowały na miejscu. Okazuje się jednak, że od tego czasu problem nie został rozwiązany. Komendant SM informuje, że przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami fabryki i zapewnia, że są wdrażane konkretne rozwiązania. Jakie?

Blokowanie chodnika przez ciężarówki przy ul. Turyńskiej - 07.2023
Blokowanie chodnika przez ciężarówki w rejonie fabryki Fiata · fot. czytelnik


"Codziennie są takie obrazki pod Fiatem. Czy to jest normalne? Transportery zastawiają chodnik. Jak pieszy idący do pracy z przystanku na Homera ma się poruszać? W tej chwili jedyne wyjście to spacer ulicą, tylko pytanie kto będzie winny jeśli pieszemu na tej ulicy coś się stanie. Czy ktoś w końcu zrobi z tym porządek i w jakiś sposób zareaguje? Sytuacja ciągnie się już tygodniami" - pisała w sierpniu do naszej redakcji czytelniczka.

"Kolejka kierowców do okienka jest długa. Kierowcy czekają po kilkanaście godzin na załadunek. To, co się teraz dzieje, to się normalnie nadaje do sprawy dla reportera. Przesyłam zdjęcia z 1 sierpnia. Szlam ulicą, bo nie było wyjścia. Samochody na drodze ledwo się mijają i jeszcze pieszy na drodze..." - dodała.

Mieszkanka uważa, że policja wie o tej sytuacji, a radiowozy przejeżdżają przez tę okolicę. Zapytaliśmy rzeczniczkę tyskiej komendy, czy funkcjonariusze w jakiś sposób interweniują i próbują przeciwdziałać takim sytuacjom. Czy do policji wpływa wiele zgłoszeń w tej sprawie oraz od kiedy taka sytuacja ma miejsce?

Rzecznik tyskiej policji sprawdziła zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania i blokowania ruchu, które wpłynęły do tyskiej policji w okresie od 1 lipca do początku sierpnia.

  • 31.07.2023r. o godzinie 08:42 - zgłoszenie dotyczyło samochodów ciężarowych zaparkowanych na chodniku, które utrudniają ruch. Na miejsce został wysłany patrol policji, który potwierdził zgłoszenie. Następnie przekazano realizację interwencji do straży miejskiej;
  • 31.07.2023r. o godzinie 13:54 - zgłoszenie dotyczyło zaparkowanych lawet i również zostało przekazane do realizacji straży miejskiej;
  • 01.08.2023r. o godzinie 08:30 - zgłoszenie o utrudnieniach w ruchu spowodowanych przez samochody ciężarowe oczekujące na odbiór samochodów. Zgłoszenie nie zostało potwierdzone przez policjantów.


- Wiadomość została przeze mnie przesłana do Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy, aby rejon ten był częściej kontrolowany przez policjantów - zapewniła mł. asp. Paulina Kęsek.

Zapytanie wysłaliśmy też do Straży Miejskiej w Tychach.

- W dniu 31 lipca strażnicy miejscy podejmowali interwencję w rejonie fabryki Fiata. Zgłoszenie dotyczyło nieprawidłowego postoju pojazdów ciężarowych na drodze wzdłuż ul. Turyńskiej. Z przesłanych przez Waszą czytelniczkę zdjęć wynika, że nieprawidłowości występowały na ul. Oświęcimska - Lędzińska. Przeprowadzone kontrole na tych ulicach w późniejszych terminach nie wykazały nieprawidłowości. Mając na uwadze przesłane zdjęcia oraz uwagi funkcjonariuszy z kontroli rejonu wzdłuż ul. Turyńskiej przeprowadzono rozmowę telefoniczną z administratorem FCA Poland, któremu zwrócono uwagę na opisany problem i zobowiązano do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie powstałych uciążliwości związanych z logistyczną obsługą fabryki przez pojazdy ciężarowe - przekazał Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Jarosław Dziendziel.

Blokowanie chodnika przez ciężarówki w rejonie fabryki Fiata - 31.07.2023 · fot. czytelniczka


Problem jednak nie zniknął. Mieszkanka ponownie napisała do naszej redakcji w dniu 19 sierpnia:

"Sytuacje zastawiania drogi powtarzają się regularnie. Dzisiaj również jest wszystko zastawione łącznie z chodnikiem, więc koleżanki szły ulicą" - czytamy. Wysłaliśmy więc kolejne zapytanie w sprawie.

Oficer prasowy KMP Tychy przekazała, że w miesiącu sierpniu wpłynęły dwa zgłoszenia (21 i 22 sierpnia). Jedno z nich zostało zakończone nałożeniem dwóch mandatów karnych za nieprawidłowe parkowanie, drugą interwencję policjanci zakończyli udzieleniem informacji zgłaszającemu. W miesiącu wrześniu tyska policja odnotowała 11 zgłoszeń (w dniu 19 i 20 września) oraz jedno zgłoszenie 25 września. Zostały one przekazane do realizacji Straży Miejskiej w Tychach.

- Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego cyklicznie są dyslokowani w rejon ulicy Oświęcimskiej i Turyńskiej, na bieżąco są również analizowane zgłoszenia, które wpływają do komendy za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - zaznacza mł. asp. Paulina Kęsek.

O to samo zapytaliśmy straż miejską. Usłyszeliśmy, że od początku sierpnia funkcjonariusze otrzymali 9 zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego postoju pojazdów typu tir na ul. Oświęcimskiej i Lędzińskiej.

- W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy kontroli stwierdzono, iż przedmiotowy problem jest wynikiem niewłaściwej obsługi logistycznej przewoźników odbierających pojazdy z fabryki FCA Poland. W czasie kontroli funkcjonariusze straży miejskiej kierowcom, którzy byli obecni przy pojazdach, a którzy zatrzymywali pojazdy w sposób nieprawidłowy, zwracali uwagę z nakazem przeparkowania we właściwy sposób. Zaznaczyć trzeba fakt, iż większość kierowców to byli obcokrajowcy, z którymi utrudniona była komunikacja. Również w sytuacji, w której pojazd znajdował się bez kierowcy, a tablice rejestracyjne pochodziły z poza strefy Schengen, prowadzenie czynności w kierunku ewentualnego popełnienia wykroczenia są znacznie utrudnione - wyjaśnia Komendant Straży Miejskiej Ryszard Polcyn.

- Mając powyższe na uwadze przeprowadziłem rozmowy z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i utrzymanie logistyczne w fabryce FCA Poland, którzy również dostrzegają opisany problem i w najbliższym czasie pracownicy ochrony Sirio będą informować kierowców o dostępnych miejscach postojowych wyznaczonych na terenie zakładu, a chodnik znajdujący się wzdłuż ul. Lędzińskiej przy fabryce zostanie fizycznie wygrodzony pachołkami, aby piesi mogli z niego swobodnie korzystać. Ponadto zarówno centrala fabryki Fiata znajdująca się we Włoszech oraz centrum logistyczne we Francji, zostały poinformowane o powstałym problemie celem możliwości zmiany logistycznej kierowanych przewoźników do tyskiej fabryki - zapewnia.

- Odnośnie współpracy podległej mi jednostki z Komendą Miejską Policji w Tychach, to staramy się wspólnie współpracować w różnego typu działaniach, natomiast nie dublujemy wysyłania patroli w te same rejony działania jeśli nie ma takiej potrzeby. Dyżurni obu jednostek są w stałym kontakcie i w zależności od potrzeby koordynują wysyłane patrole - tłumaczy komendant SM.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.