
Wiadomości
- 14 sierpnia 2023
- 15 sierpnia 2023
- wyświetleń: 2009
[ZDJĘCIA] Upozorowali wypadek, by przypomnieć o bezpieczeństwie
Tyszanie mają być bezpieczni. I powinni być uważni. Ruszyła miejska kampania "Bezpiecznej drogi".
"Około godziny 9:30 przy ul. Żwakowskiej, miało miejsce specjalnie zaplanowane zdarzenie drogowe z udziałem kierującego pojazdem osobowym oraz użytkownikiem roweru. Symulacja miała na celu uwrażliwienie mieszkańców na to, jak ważna jest znajomość przepisów oraz uwaga podczas poruszania się po mieście" - podaje serwis prasowy miasta.
Między innymi tak tyski Ratusz i miejscowa Komenda Miejska Policji w Tychach rozpoczęła kampanię edukacyjną „Bezpiecznej drogi”. Jest ona poświęcona bezpieczeństwu tyszan w mieście - a dokładnie na miejskich drogach.
- Cieszę się, że razem z urzędem miasta rozpoczynamy kampanię, która z uwagi na coraz większy ruch na drogach czy ścieżkach rowerowych jest bardzo potrzebna. Mamy także coraz więcej urządzeń transportu osobistego i często nie wiemy gdzie oraz w jaki sposób powinniśmy z nich korzystać - mówił insp. Roman Fitrzyk, Komendant Miejski Policji w Tychach.
- Wszyscy jesteśmy użytkownikami dróg, jesteśmy pieszymi, mamy hulajnogi, rolki, jest coraz więcej różnego rodzaju urządzeń. Ważne byśmy mieli wiedzę, jak robić to bezpiecznie, a czego robić nie możemy - mówił na konferencji prasowej Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów.
Jak podaje magistrat, ze statystyk wynika, że na terenie Tychów liczba zdarzeń drogowych w ostatnich latach nie wzrasta, jednak jak podkreślają policjanci i prezydent miasta, każde działanie na rzecz bezpieczeństwa jest niezwykle ważne.
- Miasto od lat koncentruje się na działaniach ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa pieszych i innych uczestników. Oprócz inwestycji w infrastrukturę drogową jak aktywne przejścia dla pieszych, azyle, wysepki, rowerową, m.in. budowa nowych dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych i stosowaniu rozwiązań uspokajających ruch np. progów zwalniających. Ważnym aspektem jest także edukacja dotycząca obowiązujących zasad ruchu drogowego. Przepisy się zmieniają, a niewiedza czy nieznajomość tych zasad może kosztować zdrowie, a nawet życie - mówił z kolei Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Urzędnicy i stróże prawa przypominają, że najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem osób poruszających się rowerem lub hulajnogą elektryczną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierujących pojazdami silnikowymi. Niemniej istotnym problemem jest brak rozwagi i zdrowego rozsądku niektórych uczestników ruchu, którzy mimo posiadania pierwszeństwa, podejmują ryzykowne decyzje, które prowadzą do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Stąd też główne przesłanie akcji: "Pamiętaj! Zawsze nawet gdy masz pierwszeństwo, zachowaj ostrożność i kieruj się zdrowym rozsądkiem".
Na potrzeby akcji powstały krótkie filmy, które w atrakcyjny sposób przedstawiają ważne zagadnienia związane z bezpieczeństwem drogowym. Materiały te będą systematycznie publikowane na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i YouTube, aby dotrzeć do młodszych użytkowników oraz osób aktywnych w sieci.
ZOBACZ TAKŻE

Wracają wieczorne i nocne prace na Grota-Roweckiego

[FOTO] Rondo Lwowskie oraz ul. Dąbrowskiego i skrzyżowanie Dołowa - Tulipanów - Orla po remoncie

Przez cały rok trwały remonty dróg i chodników w Tychach - podsumowanie MZUiM

W tym tygodniu remont wlotów ronda Lwowskiego

Zmiana organizacji ruchu na osiedlu A

Gorący tematWszystkich Świętych: czasowa organizacja ruchu na drogach zlokalizowanych w pobliżu cmentarzy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.



